Православні християни 1 червня згадують благовірного князя Івана Углицького. Дата за народним календарем називається Іван Довгий, оберіг ниви або просто день Івана, інформує Ukr.Media.
Ким був святий Іван?
Іван був сином христолюбивого князя Андрія Васильовича і благовірної княгині Олени. Жив він у XV-XVI століттях. Коли Іванові було шість років, померла його улюблена мама. Розраду від непоправної втрати хлопчик знаходив у молитвах.
В ньому не можна було побачити княжого багатого спадкоємця, одягався Іван дуже скромно, в питті та їжі строго утримувався.
Коли на Русі між сусідніми князівствами загострилися відносини, великий князь московський Іван III Васильович (дядько Івана Углицького) наказав відправити до в'язниці тринадцятирічного племінника, його батька і брата. Більше не довелося їм побувати на волі.
Іван був заточений у Спасо-Прилуцький монастир під Вологдою. Він провів в обителі більше тридцяти років, а перед самою смертю прийняв чернечий постриг, отримавши при цьому ім'я Ігнатій.
Мощі святого стали виліковувати людей від одного лише дотику до них ще до того, як тіло Івана було поховано. В подальшому на його могилі зцілювалося багато хворих. Іван Углицький у лику святих шанується як Ігнатій Прилуцький.
Які на цей день існують традиції і обряди?
Наші предки називали дату 1 червня Іван Довгий, тому що наступало літо — пора найдовших днів і коротких ночей у році. Народ з цього приводу навіть прислів'я придумав: «У червні сонце високо-високо — ох, до вечора ще далеко-далеко».
При будь-яких погодних умовах на Русі 1 червня висівали пшеницю. А щоб земля-матінка багатим урожаєм обдарувала, господині рано вранці випікали великі круглі палянички, які називали «обереги ниви».
Їх відносили до поля і пригощали всіх, хто там працював, а також знайомих і сусідів, які зустрічалися на шляху. Якщо шматочок паляниці залишався, то додому його не несли, а кришили на вулиці для птахів.
Народна магія допоможе вам впоратися з недугами і бідами
Люди здавна навчилися використовувати силу природи для свого блага. Слов'яни намагалися не пропустити дату 1 червня, тому що в цей день рослини мають особливу цілющу силу.
Обряд в осиковому гаю
За допомогою спеціального магічного ритуалу сьогодні можна скинути на осику всі свої проблеми. Але до цього обряду потрібно підготуватися заздалегідь — відшукати поблизу осинник (осиковий гай), і в Чистий Четвер Страсної Седмиці купити нову мотузку.
1. Рано вранці 1 червня вирушайте в осиковий гай, взявши під пахву неробочої руки змотану мотузку (тобто лівші беруть під праву, правші під ліву).
2. Дуже важливо по дорозі не зупинятися, ні з ким не розмовляти, не озиратися назад, нічого не пити і не їсти. Навіть вітатися зі знайомими не можна.
3. В гаю знайдіть старий пеньок, який вже засихає, але щоб обов'язково біля нього дві здорові осики росли.
4. Між цими деревами натягніть мотузку і вимовте замовний текст:
«Як два осикових деревця поруч ростуть із землі-матінки харчуються, набираються сил, так я їх мотузкою обв'яжу і поділитися силою попрошу. Всі мої хвороби і біди геть ідіть в трухлявий пень і разом з ним назавжди загнивайте. Як могла ти, осика-мати, тіло зрадника Іуди прийняти, так і з мене забери всі хвороби. В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь».
5. Після цього можете розв'язувати і змотувати мотузку. Знову беріть її під пахву і вирушайте додому, мовчки і не реагуючи ні на кого по дорозі.
6. Коли прийдете додому, відразу ж покладіть мотузку під свою подушку. Там вона повинна перебувати сорок днів. По закінченні цього часу спаліть її в багатті на вулиці, подалі від дому.
Зілля з конвалій
Ще на Русі 1 червня неодмінно вирушали в ліс за конваліями. З них готували цілющі відвари і настоянки для лікування епілепсії, водянки, серцевих захворювань. Також конвалія добре допомагає зняти втому.
Але робити такі заготовки можна лише досвідченим знахарям. Найменша помилка в дозуванні і цілющий засіб стане сильною отрутою.
Молоді дівчата користувалися корінням конвалії, натираючи свої щічки для додання їм рум'янцю.
Дубові віники
1 червня особливо шанували на Русі дуб, дерево навіть називають символом сьогоднішнього дня. Господині робили з дубових гілочок віник, гарненько розпарювали його в гарячій воді і ретельно вимітали кожен кут в будинку. Згідно з народним повір'ям, після такого обряду подружні відносини будуть міцними, як дуб.
А щоб на цілий рік здоров'ям і силою запастися, треба відправитися в лазню і трохи побити себе дубовим віником.
Погодні прикмети на 1 червня
- Якщо в перші два дні червня дощ поливає, значить, далі до кінця місяця буде сухо.
- Якщо холодно сьогодні, значить, такі ж погодні умови триматимуться ще сорок діб.
Джерело: ukr.media