1 липня — Ярилин день (Верхівка літа): історія, традиції та прикмети свята

Ярилин день — народне свято. Урочистості на честь давньослов'янського Бога Сонця проходять в середині літа (1 липня), тому його ще називають Верхівка літа. З появою християнства, цей день святкують не так пишно. Але народні традиції слов'яни шанують досі, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Свято на честь веселого, привольного Бога Ярили існує з незапам'ятних часів. Коли на Русі ще й не чули про православну віру, а поклонялися язичницьким Богам.

Бога Сонця і Веселощів наші предки представляли як молодого, сильного, привабливого юнака. Його наділяли особливою силою і міццю. Ярило також вважався Богом родючості, покровителем люблячих сердець і міцного сімейного життя.

1 липня — середина літа. Після цього дня наступали найспекотніші літні дні. Могутній Бог обдавав своєю ніжністю, теплом всі рослини, наділяв їх особливою силою. Тому на свято збирали цілющі трави.

Згідно з переказами, в цей день всі слов'янські Боги мірялися своїми силами, але удалий красень Ярило завжди виходив переможцем.

Першому дню липня приписувалося особливе містичне значення. Слов'яни вірили, що на землі відкриваються входи в потойбічні світи. Завдяки такому явищу, цей день був сприятливий для всякого роду ворожінь.

Традиції та обряди

Середину літа селяни відзначали з великим розмахом. Влаштовувалися ярмарки, народні гуляння. Все це супроводжувалося піснями і танцями. Дівчата і молоді юнаки водили хороводи і оспівували бога Ярила.

У цей день дозволялася злегка привільна поведінка молодих людей: закохані могли відкрито милуватися.

Вечір був особливий — дівчата йшли до річки і ворожили на своїх суджених. Чоловіки запалювали багаття. Навколо нього влаштовували кулачні бої, де мірялися своєю богатирською силою.

Обов'язково відвідували батьків, близьких і друзів. З собою приносили різні сувеніри, солодощі та випічку. Гостинні господарі накривали столи. Серед частувань обов'язково були присутні трав'яні чаї, так як вони володіли особливою силою.

На Ярила існували свої звичаї:

 • У лісах збирали запашні трави. Бог наділяв їх винятковою силою зцілення. Їх сушили, а потім використовували для заварювання смачного чаю;
 • Рано вранці вся сім'я виходила у двір і вмивалася росою. Дітям навіть дозволялося лежати на мокрій траві. Вважалося, що Ярило наділяє росу чудодійними властивостями, що приносять здоров'я і удачу;
 • На луках косили траву, розкладали її сушитися. Вважалося, що таке сіно вбереже домашніх тварин від хвороб зимовими холодними днями;
 • Жінки витрушували торішню траву з матраців. Набивали їх новою сухою, для аромату додавали різні трави: конюшину, ромашку, пижмо. Основною добавкою був полин, так як він володіє унікальним запахом, що відлякує клопів, вошей;
 • Збирали чорну смородину, малину, чорницю. Варили з них варення або сушили. Такі ягоди використовувалися як добавка до трав для чаю;
 • Дівчата ворожили на свою долю і коханих.

Свято завжди проходило весело, так як улюблений слов'янами Бог любить галасливі гуляння.

Прикмети

 • Молодий Місяць на небі — до посухи.
 • Якщо на Верхівку літа встановилася сильна спека — вона протримається протягом наступного тижня.
 • У небі кружляє багато ворон — настануть дощові дні.
 • Якщо захід забарвлений в яскраві рожеві тони — на наступний день очікували спекотну погоду.
 • На світанку трава рясно змочена росою — хороший урожай проса.
 • Рано вранці стелиться туман — кілька наступних днів будуть теплими, безхмарними.
 • Сильний поривчастий вітер на Ярилин день — до сонячних днів.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь