13 вересня — Купріянів день: історія та традиції свята

13 вересня вшановується пам'ять великого праведника і священномученика Кипріяна Карфагенського. Після себе святитель залишив православній церкві унікальну спадщину власних релігійних творів, які були прийняті як зразок віросповідання Церквою, читалися на третьому і четвертому Соборах. Проповідник відмовився від мирських благ і зручностей в ім'я посвячення життя істинній вірі в Христа, за що був удостоєний благодаті і любові Божої, інформує Ukr.Media.

У народі свято прозвали Купріянів день або Журавлине віче. Вважалося, що саме в цю дату птахи злітаються на болота і озера, щоб незабаром зробити переліт в теплі краї.

Історія житія святого

Кипріян Карфагенський народився в Північній Африці в 2 столітті. Юнак походив з родини заможного сенатора ідолопоклонника і тихої покірної жінки, яка у всьому потурала своєму чоловікові. Він отримав високу освіту і світське виховання, а після став викладачем філософії, риторики і красномовства в одній зі шкіл Карфагена. Крім основної діяльності Кипріан часто виступав в суді, клопотаючи і захищаючи громадян.

Незабаром його батьки померли, і весь нажитий ними стан перейшов єдиному спадкоємцю. Процвітаючий юрист не шкодуючи витрачав накопичення на бенкети і галасливі вечори, однак, золото не змогло вгамувати його тягу до самопізнання і пошуку істини. Так чоловік пізнав християнство як спосіб зцілення душі. Він познайомився з працями пресвітера Тертулліана, впавши в депресивний стан, пов'язаний з неможливістю досягти єднання з Господом. З зневіри його вивів Цецилій, який привів карфагенця в християнську кіновію і хрестив новоявленого послушника. Через 2 роки після цього місцевий єпископ раптово помер, і на його місце загальним голосуванням був обраний Кипріан, незважаючи на те що це суперечило засадам громади. Святитель з благодаттю прийняв покладений на нього чин, став упорядковувати ценобію і викорінювати людські пороки в пастві своїй. Багато служителів з інших кафедр зверталися до нього за порадою.

Коли поновилися масові гоніння на християн, багато побратимів відступили від віри, за що були піддані нерозумінню і осуду. Однак, як тільки війська Діоклетіана вийшли з міста, єретики просили дати їм можливість знову приєднатися до громади. Кипріан встав на їхній бік, оголосивши, що навіть відступництво можна пробачити, оскільки Всевишній вчить нас забувати про гріхи людей, що розкаялися. Римський і Карфагенський пресвітери Новаціан і Новат були проти таких заходів. Вони вважали, що той, хто оступився і відмовився від Бога один раз зрадить його знову. Всього за кілька місяців суперечка переросла у великий конфлікт, що загрожував церковним розколом.

Незабаром до влади прийшов новий римський імператор Валеріан, який організував чергову боротьбу з противниками язичництва. Кипріана, як чільну релігійну фігуру регіону, доставили у двір Аспазія Патерна на суд. Умовляннями і погрозами запитували чоловіка принести жертву богам, але він був непохитний і вірний єдиному Господу, за що був засуджений до страти через усікновення глави. Натовп, що спостерігав за дійством, забажав піти за ним, але градоначальник стратив лише єпископа. Після вбивства святого мощі його були зібрані і дбайливо поховані на особистому кладовищі Кандідіана, прокуратора і тимчасового співправителя Риму. Потім останки транспортували на територію Франції.

Традиції святкування дати на Русі

Напередодні Купріянового дня селяни ходили за журавлиною — джерелом здоров'я і вітамінів. Поводирем по місцях її зростання вибирали іменинника, який народився 13 вересня, щоб залучити удачу в пошуках. Увечері, коли похід в ліс завершено, господині збирають для втомлених подорожніх вечерю. На стіл ставлять традиційну масляну кашу, млинці, кисіль, а так само пироги і пиріжки з принесеними ягодами. Решту здобичі залишали на заготовки на зиму — варення, сушені збори для компотів.

Наші предки вважали, що до цього свята будь-які пригоди на болоті заборонені, оскільки сам господар, Болотник, покарає людей, які нехтують правилами, і накличе на них біди. З нечистою силою зв'язуватися не любили, тому заборони свято слідували.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь