16 листопада — Анна Холодна: історія та обряди свята

16 листопада: день святої Анни Всеволодівни. Великодушна Анна Київська, дочка грецької цариці і самого князя Всеволода, завжди відрізнялася альтернативними поглядами на життя. Завдяки щирій вірі і відданості Богу, їй вдалося зробити багато для православної культури, інформує Ukr.Media.

Історія появи дати

Анна (в інших джерелах — Янка) жила в 11-12 столітті і була дочкою Всеволода Ярославовича, відомого київського князя. Батьки дали їй прекрасне виховання, високі знання в області філософії, історії, грецької мови. В юні роки дівчину насильно заручили з нащадком візантійського правителя Костянтина Десятого, Костянтином Дукою. Силами долі син імператора прийняв постриг і був звернений в ченці — весілля не змогла відбутися. Увірувавши в рок, дівчина повністю присвятила себе релігійній вірі і Самому Господу Богу.

Поїхавши з матір'ю до Візантії, Анна була позитивно вражена красою місцевих храмів, і вмовила батька побудувати на Русі такі ж. На честь своєї дочки Всеволод Ярославович в 1068 році засновує Андріївський монастир, настоятелькою де стає сама Анна. Ігуменя з честю прийняла свій новий пост і вклала в нього душу, заснувавши першу дівочу школу, навчаючи їх особисто грамоті, ремеслам, основам домашніх справ, співу.

З фігурою Анни Всеволодівни пов'язано багато історичних відомостей, пов'язаних з важливістю її ролі в політичній і релігійній діяльності князя. Деякі небезпідставно стверджують, що вона володіла мистецтвом лікування.

Після смерті була канонізована і знайшла власне православне християнське свято — Анна Холодна.

Обряди святкування

Цей день прийнято було проводити в домашніх клопотах. Увечері 16 листопада юні дівчата віддавали себе рукоділлю — вишивали, шили, плели, в'язали. Широких гулянь не влаштовували. Це було скоріше домашнє затишне торжество з розмовами по душах, чаєм з млинцями і пирогами, киселем і замороженим молоком, яке відрізали прямо ножем. Двір без потреби ніхто не залишав. Вірили, що на Анну Холодну гуляє вулицями нечисть. До речі, назву своє свято отримало завдяки листопадовій погоді.

У цю дату збільшувалася потреба знахарів і відунів, які робили змови і відганяли нечисту силу від селян, що зверталися за допомогою, знімали пристріт і прибирали порчу. У справі чи без — достеменно невідомо.

Народжені 16 листопада обов'язково будуть справжніми умільцями, яким всі справи по плечу. Протегувати їм буде сама княгиня Анна.

Вірували прості люди і в прикмети. Так дим, що йде прямо, обіцяв морози; низько сланкі хмари — до холоднечі; товстий лід на річці — до врожайності, а морозний переддень свята — навпаки, до низьких сходів.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь