18 квітня – Федул Вітрогон: історія, традиції та прикмети свята

Федула Вітрогона християни святкують щорічно 18 квітня (5 квітня) за сучасним календарем. У православне свято люди згадують святого читця Феодула Солунського, віддаючи данину пам'яті мученику. Оригінальна назва "Вітрогон" з'явилася через сильні пориви вітру у цей день, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Церковне торжество бере свій початок в 3-4 століттях. У той час в Греції проживав молодий служитель церкви Феодул. Якось в напівдрімоті йому здалося, що людина в світлому вклала в його руку якусь річ. Прийшовши до тями від потрясіння, юний читець виявив у своїй долоні красиве кільце з хрестом. Завдяки незвичайним властивостям персня Феодул зумів переконати безліч людей в силі православ'я і вилікувати їх від недуг. Праведник відчував, що володіння кільцем принесе йому чимало мук.

Правителі почали боротися з православною вірою, змушуючи всіх стати язичниками. Однак Феодул Солунський відкрито продовжував проповідувати християнство навіть під загрозою смерті. Молодий чоловік сказав, що з легкістю помре заради вічного життя і ніколи не відмовиться від своїх переконань.

Юного християнина відправили до в'язниці разом зі старим дияконом Агафоподом. Навіть в ув'язненні служителі церкви старанно читали молитви і допомагали прийняти християнство безлічі в'язнів. В одну ніч Феодулу і Агафоподу приснився незвичайний сон. Їм здалося, що після корабельної аварії їх відкинуло на сушу в білих речах. Сновидіння попереджало про наближення смерті. Рано вранці їх засудили до смерті, прикріпили до ніг важкий вантаж і скинули святих у воду. Незабаром мертві тіла служителів церкви виявили на березі місцеві жителі і зрадили їх землі.

Традиції та обряди

Протяги в міжсезоння небезпечні і загрожують простудними захворюваннями. Саме в день Федула Вітрогона вперше після холодної зими відкривають навстіж вікна, провітрюючи будинок теплим повітрям.

За старих часів "переполох" вважався живим. Люди думали, що істота з легкістю потрапляє в тіло людини уві сні і вселяє в нього біса. Для того, щоб уникнути хвороби, люди широко відкривали всі вікна в житло і вимовляли змову від переляку і бісів.

Вважалося, що до 18 квітня були можливі холоди і морози. У церковне свято зима відступає і надовго втрачає свої права, і наступають погожі весняні дні. У день Федула Вітрогона починають цвісти лікарські трави, пурхають метелики і пробуджуються сонечка.

Прикмети

Люди придумали прикмети, пов'язані з церковним торжеством:

  • Вважається, що якщо 18 квітня спокійна погода без вітру і вночі прохолодно, то на наступний день буде сонячно.
  • Якщо не співають птахи і собаки виють на вітер, то буде негода.
  • Якщо не влаштувати в будинку протяг, то в житло прийдуть хвороби.
  • Якщо 18 квітня чутні голоси глухарів, то буде тепло, а якщо стоїть тиша — чекай холодів.
  • Якщо в яру снігу залишилося розміром з теличку — прийшла пора починати оранку.
  • Людям, що народилися в день Федула Вітрогона, рекомендується носити прикраси і вироби з бурштину. У іменинників відмінні здібності для роботи з дерев'яними виробами. Ті, хто народився в день Федула, часто вибирають спеціальність психолога або вчителя.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь