31 травня — Федот Овсяник: історія, традиції та прикмети

Народне свято Федот Овсяник відзначається 31 травня 2019 року (дата за старим стилем — 18 травня). У православному календарі цей день присвячується пам'яті мученика Феодота Анкірського і семи дів-мучениць, інформує Ukr.Media.

Історія

Федот і діви, які обрали для себе Ісуса небесним нареченим, жили в III столітті в місті Анкірі Галатійській. Федот був власником невеликої корчми і готелю. У часи гонінь на християн при імператорі Діоклетіані правителем Анкіри поставили Феотекна, який наказав всіх християн піддавати мукам і карі.

Водночас заарештували сім жінок похилого віку, одній з яких, Текусі, Федот доводився племінником. На суді вони відкрито сповідували віру в Ісуса Христа. Феотекн глумився над їх невинністю і віддав жінок в блудний будинок. Вони стали звертатися до Бога, а Текуса кинулася в ноги юнакам і оголила сиве волосся. Молоді люди схаменулися і втекли в сльозах. А жінкам прив'язали на шиї камені і втопили в озері.

У ту ж ніч Феодоту уві сні прийшла Текуса і попросила поховати їх тіла, як того вимагають звичаї. Племінник і кілька християн виконали прохання святої мучениці. Через кілька днів правителю донесли про те, що зробив Федот. Два дні його піддавали всіляким тортурам, але молитви допомагали мученику залишатися непохитним. На третій день йому відтяли голову і хотіли спалити тіло. Бог не допустив цього, і християни змогли поховати тіло мученика землі.

Традиції та обряди

На Федота Овсяника люди спостерігають за дубом і визначають, яким буде урожай хліба.

Молоді приходять до дуба і тричі, тримаючись за руки, обходять його колом. Вважається, що після такого обряду їх союз буде таким же вічним і незламним, як це дерево.

У цей день люди лікують біль у спині за допомогою спеціальної змови. Вони вимовляють її над зрізаною гілочкою осики. У народі вірять: той, хто зробить все правильно, ніколи не згадає про болі в спині і попереку.

Прикмети

  • Зірниці грають — до зміни погоди.
  • Червоне сонце на заході — до вітряних днів, в серпанку або бліде — до дощів, в хмари ховається — до негоди на наступний день.
  • У дуба верхівка з опушкою — буде добрий урожай вівса.
  • На дубі лист розправився, а на ясені ще немає — літо видасться дуже сухим.
  • З дуба обсипаються здорові листочки — буде голодний, неврожайний рік.
  • Хвиля проти течії б'є — скоро почнеться дощ.
  • Дятлів далеко чути — чекай опадів.
  • Якщо з вечора чайки розкричалися — погода буде ясною.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь