На Полтавщині 52 археологічні об’єкти Більського городища визнали культурною спадщиною 22.05.2025 15:49 Укрінформ На Полтавщині завершили процес виготовлення та затвердження облікової документації на 52 археологічні об’єкти комплексу пам’яток території й округи Більського городища та Історико-культурного заповідника «Більськ».
Про це повідомила Полтавська ОВА, передає Укрінформ.
«На Полтавщині завершили процес виготовлення та затвердження облікової документації на 52 археологічні об’єкти – поселення, курганні та ґрунтовий некрополі, фортифікаційні споруди – в межах Більського мікрорегіону. 9 травня 2025 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України видало наказ, згідно з яким усі ці об’єкти віднесені до пам’яток культурної спадщини місцевого значення. Усі вони є складовими грандіозного комплексу пам’яток території й округи Більського городища та Історико-культурного заповідника «Більськ», – розповів під час брифінгу заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко.
Зазначається, що цьому передувала кропітка польова, науково-дослідна робота впродовж останніх 10 років. Науковці обстежили площу 7 тис. га та виявили всі об’єкти, уточнили інформацію про них, зокрема межі, площі.
За словами директора Історико-культурного заповідника «Більськ» Ігоря Короста, надалі фахівці установи розробили облікову документацію, яка отримала схвалення Консультативної ради з питань культурної спадщини при Полтавській облдержадміністрації й експертної комісії з питань обліку культурної спадщини Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.
Із-поміж 52 паспортизованих об’єктів 35 локалізуються в межах Котелевської селищної ради, 16 – Опішнянської селищної ради, ще один – на теренах обох вказаних громад.
Зазначається, що віднесення їх до Державного реєстру пам’яток – істотний крок до забезпечення реального збереження. Фактично будь-яка діяльність на теренах цих об’єктів відтепер узгоджується та суворо контролюється. Надалі на ці території створять спеціальну землевпорядну документацію, як того передбачає законодавство України.
Як розповіли спікери, наступним етапом роботи стане укладання загального паспорта на весь Більський археологічний комплекс.
«Ця робота відбуватиметься в співпраці та координації відповідних органів Полтавщини й Сумщини, адже й у сусідній області частково локалізується Більське городище», – зауважив Антон Чубенко.
Паралельно з цим етапом триває робота щодо надання грандіозному комплексу статусу міжнародного. У межах виконання даного завдання та за допомогою іноземних партнерів на території мікрорегіону передбачається провести масштабні наукові мультидисциплінарні дослідження. Вони включатимуть, зокрема, й магнітометричні вивчення, що реалізують за сприяння німецької фундації Ukraine Art Aid Center, а також масштабні археологічні роботи, підтримані Німецьким археологічним інститутом.
Як повідомляв Укрінформ, історико-культурний заповідник «Більськ» цьогоріч дослідить пам’ятки Більського мікрорегіону не лише на Полтавщині, а й на Сумщині.
Фото: Історико-культурний заповідник "Більськ"
Археологи Культурна спадщина Пам'ятка Полтавщина Заповідник
Источник: www.ukrinform.ua