Чи не для кожного, хто хоч раз шукав нотну літературу для себе або для дітей, давно стало очевидним, що в Україні існує значний брак якісних нот. Закриття єдиного нотного магазину на Хрещатику у 2011 році стало символом проблеми дефіциту нотної літератури в Україні. «Раніше я приїздив з Парижа, щоб купити ноти на Хрещатику. Нормальні, звичайні ноти народної і класичної музики. А тепер їх у Парижі знайдеш швидше, ніж у нас. Але для професіонала це необхідно, як дихати», — зазначив відомий український музикант Олег Скрипка.
Підтверджують проблематику й видавці, які наголошують, що запит на нотну літературу в Україні залишається актуальним, особливо в умовах відродження інтересу до вітчизняної класичної музики. Проте попит обмежений через нестачу доступної продукції.
Цього року за ініціативи команди ГО «Культурна асамблея» нот у вільному доступі стане дещо більше. За підтримки Українського культурного фонду в рамках проєкту «Новітні напрями збереження та диджитальної актуалізації творчої спадщини Віталія Кирейка» команді вдалося зібрати й оцифрувати тисячі сторінок творчого доробку композитора, якого за глибину та багатство творчої мови часто називають “українським Бахом”. Його унікальна здатність поєднувати народні мотиви з оригінальною музичною мовою знайшла відгук у серцях багатьох українських та закордонних музикантів. Кирейко створив сотні творів різного жанру — від симфоній та опер до камерних ансамблів і хорів, залишивши по собі надзвичайний культурний спадок. Мистецька спадщина Віталія Кирейка є чи не найбільшою серед усіх сучасних композиторів.
У його творчому доробку: 5 опер – драма-феєрія «Лісова пісня», романтична драма «У неділю рано зілля копала», гротесково-сатирична феєрія «Марко в пеклі», камерна комічна опера «Вернісаж на ярмарку», опера-драма «Бояриня»; чотири балети – «Тіні забутих предків», «Відьма», «Оргія», «Сонячний камінь»; 10 симфоній, симфонічні поеми, увертюри, фантазії, сюїти; 6 струнних квартетів, 2 фортепіанних тріо, фортепіанний квартет, квінтет, концерти для скрипки, віолончелі; перший в Україні подвійний Концерт для скрипки й віолончелі з оркестром; Симфонічні варіації, Поема й Фантазія для фортепіано з оркестром, 13 фортепіанних сонат, цикли варіацій і п’єс, численні композиції для скрипки, віолончелі, альта, усіх оркестрових і народних інструментів, а також він є автором двох кантат, ораторії і понад сотні романсів, хорових творів.
Частина цієї спадщини тепер доступна широкому загалу: командою проєкту зібрано, цифровізовано та структуровано тисячі сторінок нотних рукописів Кирейка. Їх розміщено на новоствореному сайті kyreyko.com, де музиканти та викладачі можуть вільно використовувати матеріали для вивчення та виконання, популяризуючи твори композитора.
Частину авторських рукописів також було відтворено у нотних програмах, що дало змогу створити серію науково-методичних посібників, які пройшли рецензування Вченої ради Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського й будуть корисними для викладачів та студентів мистецьких закладів вищої освіти.
Для друку командою було залучено видавництва “Мистецтво” та Видавничий дім “АртЕк”, що стало майже містичною подією. Під час роботи з архівними друкованими матеріалами з’ясувалося, що всі ті поодинокі нетиражні наклади окремих музичних творів Віталія Кирейка, які з’явилися за його життя, свого часу видавало саме «Мистецтво», а потім створене на його базі у 1967 році відокремлене видавництво «Музична Україна».
Наклад планують розповсюджувати безкоштовно. Частину тиражу передадуть у публічні бібліотеки, зокрема у бібліотеки консерваторій, музичних училищ та шкіл України. Матеріали також будуть доступні за запитом для закордонних установ, методичних кабінетів мистецьких навчальних закладів та профільних організацій, що сприятиме поширенню спадщини Віталія Кирейка в міжнародному мистецькому середовищі. Інформацію про те, як отримати видання можна дізнатися, звернувшись із відповідним запитом до організаторів проєкту.
Вже 29 жовтня в Києві відбудеться презентація цих видань на Гала-концерті, присвяченому творчій спадщині Віталія Кирейка, що проходитиме у Великому залі імені Героя України Василя Сліпака (Оперна студія НМАУ). Твори композитора в своїх інтерпретаціях виконають десятки українських музикантів та вокалістів: від студентів до заслужених і народних артистів України. На слухачів чекає ціла низка прем’єр.
Ідеолог і науковий керівник проєкту Ірина Шестеренко, професор і концертмейстер НМАУ, наголошує, що мета проєкту — не лише збереження спадщини Віталія Дмитровича, а й оновлення української музичної традиції, здатної надихати й захоплювати нові покоління, не обмежуючись кордонами країн чи національностей.
Пані Ірина особисто знала Віталія Дмитровича та вже багато років виконує його твори, виступаючи головною амбасадоркою і промоутером його творчої спадщини. Її мета — поширювати цю спадщину, робити її доступною та знаною в Україні й світі. Це прагнення підтримує і син композитора, Тарас Віталійович Кирейко, який передав їй усі успадковані рукописи та надав необхідні для цього права.
Посилання на подію https://www.facebook.com/share/J8okJ1CW3n4HSR3T/
Сторінка проєкту https://bit.ly/40gz84t
Дізнатися більше про Кирейка https://www.kyreyko.com/biography