У Польщі продовжує вирувати легіонельоз, або хвороба легіонерів. Небезпечна інфекція доволі стрімко поширюється у Жешуві, але нові випадки захворювання фіксують й в інших прикордонних міста, приміром, у Перемишлі. Загалом у лікарнях перебувають вже понад 160 осіб із підтвердженим діагнозом. Причиною спалаху небезпечної хвороби стала водопровідна вода, але польські спецслужби розглядають й варіант ймовірної диверсії, адже саме Жешув став транспортним хабом військових постачань в Україну.
Про те, чи загрожує легіонельоз українцям, хто у зоні ризику та як можна заразитися розповіла у коментарі “Експрес. Захід” директор Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Іванченко.
За словами медика, у групі ризику захворіти легіонельозом передовсім перебувають люди похилого віку, люди із слабким імунітетом, ті, хто має хронічні захворювання легень. Втім, підхопити хворобу від зараженої людини неможливо, навіть якщо у неї є всі ознаки захворювання.
Перші симптоми легіонельозу нагадують застуду або грип. Зазвичай відчуття втоми, розбитості, болі у кістках, головний і м’язовий біль. Загальними симптомами також є нежить, першіння в горлі, кашель, озноб, підвищення температури тіла. Подальший перебіг багато в чому залежить від загального стану хворого, його імунітету, тяжкості інших захворювань, віку, – пояснила Іванченко.
Зараження легіонельозом може статися практично скрізь, де тепло, волого і, швидше за все, брудно. Неочищені системи кондиціонування та вентиляції, зволожувачі повітря, фонтани, водяні завіси, а також власна душова кабіна – це справжні джерела інфекції.
Які симптоми легіонельозу (хвороби легіонерів)?
Симптоми легіонельозу нагадують грип і ГРВІ. Фото: Edward Jenner
Перші симптоми легіонельозу нагадують застуду або грип. Зазвичай відчуття втоми, розбитості, болі в кістках, головний і м’язовий біль. Загальними симптомами також є нежить, першіння в горлі, кашель, озноб, підвищення температури тіла. Подальший перебіг багато в чому залежить від загального стану хворого, його імунітету, тяжкості інших захворювань, віку.
Інкубаційний період Legionella pneumophila становить від двох до п’яти днів після контакту зі збудником.
Легіонельоз: який перебіг інфекції
У хворих на легіонельоз фіксують дуже високу температуру 39-40°C, з’являється сильний кашель, прискорене дихання, задишка. Це вже сигнали про те, що розвивається пневмонія. Можуть бути неврологічні розлади та порушення свідомості, а також такі симптоми, як діарея, блювота, біль у м’язах і суглобах або серцеві аритмії.
Деякі пацієнти скаржаться на кровохаркання, болі в м’язах і суглобах. У декого можливі навіть дезорієнтація в просторі, марення, галюцинації. А в 30% випадків дихальна недостатність може призвести до смертельного результату, – каже Іванченко.
Легіонельоз: скільки хворих
Яромир Шленчка, керівник повітової санітарно-епідеміологічної станції в Жешуві, повідомив у неділю про три нових випадки зараження легіонеллою на Підкарпатті. Кількість хворих на хворобу легіонерів – 163. За останню добу нових летальних випадків не було.
За словами Шленчки, кількість людей, інфікованих легіонелою, зросла до 163 – на три більше, ніж у суботу. Люди з новим діагнозом інфекції потрапили до лікарні 1 вересня цього року.
Найбільше хворих у Жешуві – 109 та у Жешувському повіті – 38. Четверо хворих у Дембіцькому, троє у Ропчицько-Сендзішівському повіті, двоє у Ланьцутському. По одному зараженню було зареєстровано у пацієнтів із таких районів: Ясельського, Пшеворського, Перемишльського, Кольбушувського, Ніжанського, Сталововольського та Опольського району (Любельське воєводство).
Кількість померлих за останню добу не змінилася. Наразі їх 19. Усі мали супутні захворювання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Програма 40+ в Польщі: як вона діє і хто може отримати допомогу
- Шістнадцять померлих від легіонельозу в Польщі: кількість заражених перевищила 150 осіб, джерело інфекції встанновити не можуть
- Легіонельоз у Польщі: 9 осіб померли, 144 інфіковані, випадки хвороби фіксують у нових регіонах