31 серпня Давид Арахамія анонсував покарання для військовозобовʼязаних, які виїхали за кордон по “липових” медичних довідках. Зокрема нардеп розповів, що таким людям загрожує екстрадиція і подальше притягнення до відповідальності. Заява парламентаря викликала великий резонанс, у багатьох виникли сумніви, що держава дійсно здатна повернути порушників на свою територію.
У звʼязку з цим Інформатор дізнався у адвоката, учасника волонтерського благодійного руху “Адвокати ЗСУ” Ігоря Фещенко, про можливість екстрадиції ухилянтів
На думку адвоката, екстрадиція українських ухилянтів у еміграції “цілком реальна”, бо в України є для цього всі механізми.
“В теорії дієвий механізм екстрадиції є. Слідчий або прокурор готує запит, подає його через Офіс генпрокурора, далі його погоджують і цей запит передають іноземній державі (де знаходиться ухилянт). Для цього також необхідне відкрите провадження з приводу такої особи. Таке провадження буде відкрите за ст. 336 КК яка передбачає відповідальність за ухилення від мобілізації в особливий період. Якщо буде достатня кількість доказів того, що особа ухиляється від мобілізації та проходила ВЛК, і їй підробили ці документи, плюс будуть наявні дані, що особа поїхала за кордон, вона буде розшукуватись в іноземній країні. Таку міжнародну допомогу нам надають різні країни. Якщо це Європа, то це легко робиться“, – зазначив Фещенко.
Водночас, за словами адвоката, щоб здійснити екстрадицію українським слідчим та прокурорам необхідно мати повний перелік доказів правопорушення, що вже нелегко.
“Також це займатиме значний час і потребуватиме великих грошових витрат з боку держави. Окрім цього необхідно встановити, де знаходиться вказана особа. В теорії всі механізми є, але на практиці це буде складно зробити“, – підкреслив юрист.
Адвокат висловив сумнів, що практика екстрадиції стосуватиметься всіх ухилянтів – на його думку це може бути більш “точкова” історія, яка стосуватиметься в першу чергу тих осіб, щодо яких є явні ознаки фальсифікації документів, відсутності приводів для призначення діагнозу або у випадку наявності зізнання службових осіб з військкоматів чи ВЛК, які брали участь у вчиненні правопорушення.
Фещенко нагадав, що саме в цей час проводяться масові перевірки у ТЦК та СП, а також у лікарських комісіях.
Чоловікам з фейковим “білим” квитком в Україні загрожує вʼязниця
Також ми дізналися, що очікуватиме військовозобовʼязаних, які отримали “липові” довідки про стан здоровʼя та залишаються на території України. Адвокат зазначив, що таких людей меншість, оскільки ці довідки першочергово роблять особи, які планують виїхати за кордон – багато з них вже не на території України. Однак тим, хто все ж таки лишився, також загрожує відповідальність перед законом.
“По-перше тут є склад злочину про ухилення від мобілізації в особливий період. Якщо мала місце підробка документів і на медкомісії виданий фейковий білий квиток, тоді є повний склад злочину. Тобто ця особа була у військкоматі, нібито проходила ВЛК, але після деяких протиправних дій ухилилася від мобілізації з прямим умислом – таким особам загрожує від 3 до 5 років позбавлення волі”, – заявив адвокат.
Експерт також повідомив, що до таких осіб суд може застосувати покарання по статтям, які передбачають умовний термін. Однак, як показує судова практика, наразі суди намагаються суворо карати за ухилення від мобілізації, щоб надіслати меседж суспільству про те, що вчиняти такі правопорушення під час воєнного стану неприпустимо.
Екстрадиція ухилянтів з-за кордону: що сказав Арахамія
31 серпня нардеп Давид Арахамія під час телемарафону розповів, що на основі результатів масових перевірок військкоматів та ВЛК правоохоронні органи будуть проводити екстрадицію військовозобов’язаних українців назад з інших країн.
“Вони купили довідки й використовуючи ці підроблені документи, виїхали за кордон. До них дотягнуться у правоохоронців прямо зараз можливості немає. Але згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, у нас дуже посилився напрям міжнародно-правової допомоги”, – сказав парламентар.
Нардеп додав, що відповідальність будуть нести обидві сторони. Тобто особа, яка давала хабар, й та, що видавала за гроші фальшивий документ. Проте буде це не швидко, адже на відповідні перевірки потрібно не менше року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- В Україні можуть мобілізувати обмежено придатних: Данілов пообіцяв швидке вирішення питання
- Що буде з чоловіками, які давали хабаря у військкоматах: Арахамія дав невтішні для них прогнози
- В Івано-Франківську чоловік відмовився служити у ЗСУ через релігію: що вирішив суд