Мобілізація в Україні: чи можна не проходити ВЛК, якщо видали повістку

В Україні оголошено воєнний стан та загальну мобілізацію. Чоловіки отримують повістки, а потім проходять військово-лікарську комісію, яка визначає чи вони придатні за станом здоров’я до служби у ЗСУ. У законодавстві є порядок дій за яким чоловік має пройти ВЛК. 

Про деталі, чи можна відмовитись від медичного огляду розповіла “Українському радіо” адвокатка та керівниця медичного напрямку в ГО “Юридична сотня” Христина Ковцун. За словами юристки, навіть коли в країні немає мобілізації, всі військовозобов’язані мають проходити медичний огляд один раз на п’ять років.

Чоловіки від 18 до 60 років, які рахуються в запасі, можуть бути мобілізовані, якщо вони повністю чи обмежено придатні. Також це стосується жінок, які мають медичні спеціальності. 

“В умовах, коли йде мобілізація, цей строк може нівелюватися, тому що в нас є Указ Президента про мобілізацію, і відповідно, коли військовозобов’язаному вручають повістку, він зобов’язаний з’явитися в територіальний центр комплектування, колишній військкомат, уточнити облікові дані і пройти військово-лікарську комісію для того, щоб було розуміння, чи він придатний, чи обмежено придатний, чи непридатний. І це обов’язок. Якщо військовозобов’язаний відмовляється від проходження військово-лікарської комісії — це  адміністративне правопорушення, і за нього передбачений штраф. А пізніше може бути ще один виклик”, – пояснила вона.

Ковцун також додала, що в законодавстві чітко визначена процедура проходження ВЛК. А центри комплектування отримують інформацію з управлінь соцзахисту, щоб зрозуміти, хто з призовників може мати інвалідність. До того ж військовозобов’язані мають надати свою медичну картку, виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, коли проходять ВЛК.

“Ми розуміємо, що є різні ситуації. Одна людина абсолютно здорова, її роками нічого не турбує, а інша,  грубо кажучи, не вилазить зі стаціонарного лікування, переносить операції тощо. І військовозобов’язаний повинен про це повідомити. Далі, після того, як подаються ці документи, для військовозобов’язаного призначають загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз крові на антитіла – ВІЛ, гепатит B, гепатит C, визначають групу крові, резус-належність, проводять рентгенологічне обстеження”, – пояснила вона.

Медики проводять вимір тиску і дослідження крові на цукор, якщо людина старше за 40 років. Якщо вони зафіксують не дуже хороші показники, то призначається дообстеження. Хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог та інші лікарі за показаннями мають обстежити мобілізованого. Аналізи, а також результат обстежень будуть внесені в загальний протокол на основі якого і формується висновок про гідність до служби. 

Мобілізація в Україні

Нещодавно стало відомо, що Міністерство оборони України змінило “Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України”. Тепер урядовці додали низку хвороб, які не дають звільнення від мобілізації. 

Зараз в армію точно не візьмуть з такими хворобами: розумова відсталість, шизофренія, відсутність кінцівки, сліпота, глухота. Деякі  захворювання серцево-судинної системи, нервової системи, хребта, органів зору, травної системи, новоутворення, гепатити та інші також можуть бути приводом, щоб не служити. 

Однак в армію візьмуть людей, які мають такі хвороби: клінічно вилікуваний туберкульоз (2-в), вірусні гепатити з незначним порушенням функцій (4-в), безсимптомний ВІЛ (5-в), хвороби ендокринної системи з незначним порушенням функцій (13-в), легкі короткотривалі хворобливі прояви розладів психіки (14-в), невротичні, пов’язані зі стресом і соматоморфні розлади при помірно виражених, короткотривалих проявах, з астенічним станом (17-в), повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи (21-в), епізодичні та пароксизмальні розлади (22-в). 

Також адвокат Олег Леонтьєв пояснював що людина, яка купила фальшивий висновок ВЛК про стан її здоров’я, буде нести відповідальність лише якщо її провину доведуть. А це можна зробити лише у разі, якщо слідчі знайдуть докази та факти передачі хабаря члену ВЛК. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • Що загрожує чоловікам, які купили фальшивий висновок ВЛК про стан здоров'я: роз'яснення адвоката
  • Мобілізація в Україні: список хвороб, з якими зараз не беруть в армію
  • Проходження ВЛК: які зміни готують для військових невдовзі

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь