В США готові забезпечити Ізраїль всім необхідним для самооборони: що зараз коїться в країні

Активні бойові дії на території Ізраїлю продовжуються. Це дуже непокоїть Сполучені Штати. Американська адміністрація готова повністю підтримати Єрусалим в цій війні, забезпечивши останній всім, чим необхідно.

Про це заявив міністр оборони США Ллойд Остін, передає видання The Guardian. Наразі задача Вашингтону – забезпечення Ізраїлю. 

Так, в Сполучених Штатах заявляють, що уважно стежать за розвитком подій в Ізраїлі. Це викликає занепокоєння в американців, які, як відомо, є важливими партнерами та союзниками Єрусалиму.

Окрім цього, Вашингтон висловлює співчуття усім родинам тих, хто вже загинув. Нагадаємо, що йдеться вже про сотні людей. 

Пентагон буде працювати над тим, щоб Ізраїль мав можливості захистити себе. Конкретні рішення очікуються вже найближчими днями.

“Я уважно стежу за розвитком подій в Ізраїлі. Наша відданість праву Ізраїлю захищатися залишається непохитною, і я висловлюю свої співчуття сім’ям тих, хто загинув у цьому жахливому нападі на цивільне населення. Найближчими днями Міністерство оборони (США – ред.) працюватиме над тим, щоб Ізраїль мав усе необхідне для самооборони та захисту цивільних осіб від невибіркового насильства та тероризму”, – пряма мова Ллойда Остіна. 

Окрім цього, голові Ізраїля вже зателефонував президент Байден. Американський лідер висловив повну підтримку своєму ізраїльському колезі і зазначив, що Єрусалим має повне право на самооборону від агресії.

Нова війна на Близькому Сході: що відбувається в Ізраїлі

Схоже на те, що в суботу, 7 жовтня, в Ізраїлі почалася нова війна. Спочатку це виглядало як просто чергове загострення між євреями та палестинцями з сектору Газа. Таке трапляється регулярно: останній раз подібне мало місце, наприклад, у 2021 році.

Втім, вже за кілька годин стало зрозуміло, що дані події не схожі на все, що було раніше. Бойовики ХАМАСу розпочали вторгнення одразу з 5 напрямків з сектору Гази. Окрім цього, по Ізраїлю було випущено тисячі ракет, з якими геть не завжди справлялися сили ППО. 

Станом на зараз складно оцінити ситуацію в повній мірі, адже вона розгортається в динаміці. Втім, вже очевидно, що ХАМАС – принаймні на початку – мав значні успіхи, а зараз продовжує їх розвивати. По картах видно, що палестинці змогли захопити територію, яка мінімум вдвічі перевищує територію самої Гази. Окрім цього відомо, що вони захопили безліч техніки, включаючи найновішу, а також взяли в полон десятки військових ЦАХАЛу (армія Ізраїлю).

Caption

Карта бойових дій станом на середину дня 7 жовтня

Це дуже серйозний успіх, який надовго залишиться в пам’яті та в історії. Адже нічого подібного не було вже багато десятиліть. Як мінімум, з часів Війни Судного дня. 

До речі, цікаво, що вторгення бойовиків ХАМАСу сталося якраз в річницю Війни Судного дня. Вона розпочалася рівно 50 років тому, в цей самий день в 1973 році. Звичайно ж, в цьому прослідковується відповідний символізм. Однак для нападників цей символізм є досить невдалим, адже ту війну Ізраїль виграв за 18 діб, у підсумку ще й розширивши свої територіальні володіння. 

Як би там не було, станом на зараз Єрусалим оговтується від першого шоку та мобілізується. Керівництво країни прямо називає те, що відбувається наразі, війною, а не “спецоперацією” абощо. Ізраїль ввів надзвичайний став, оголосив призов резервістів та наразі готується до контрнаступу.

Чому взагалі воюють євреї та палестинці?

Конфлікт між цими двома народами є настільки давнім, що говорити про нього багато немає сенсу. Достатньо сказати, що в сучасності він продовжується, власне, з 1948 року, коли Ізраїль за підсумками Другої світової отримав незалежність та власну державу. 

Згідно з планами ООН, на цій території мали б бути дві держави: єврейська та палестинська. Які, в свою чергу, повинні були жити в мирі та на рівних правах. Однак не все так сталося, як гадалося. 

Як тільки була створена держава Ізраїль, на неї одразу ж напали сусіди-араби, які підтримували палестинців. Таке в ізраїльскій історії траплялося тричі: потім ще були Шестиденна війна та Війна Судного дня. В усіх трьох війнах Єрусалим переміг. 

За час свого існування країна збільшила власну територію в кілька разів. А на піку могутності держава керувала територіями, які були в 5-7 разів (!) більшими за визначальні кордони.

З палестинцями ж питання взагалі стоїть окремо. Через давні конфлікти обидві сторони відверто ненавидять одна одну. Всі роки свого існування Ізраїль періодично “відкушував” шматки палестинської автономії. В результаті станом на зараз палестинці живуть у фактичних резерваціях, компактно перебуваючи в секторі Гази та на західному березі річки Йордан.

Наглядна карта поглинання Ізраїлем території Палестини

Наглядна карта поглинання Ізраїлем території Палестини

Зазначимо, що палестинці найчастіше живуть в жахливих соціальних та побутових умовах. Ця територія на довгі десятиріччя стала місцем хаосу, бідності та, звичайно ж, ґрунтом для радикальних та екстремістських ідей. Зрештою голову підняв ХАМАС – угруповання, яке має два крила, політичне та військове. Останнє багатьма західними держави вважається терористичним, і це є правдою: “хамасівці” часто використовують відверто терористичні методи боротьби, не гребуючи масовими вбивствами мирних громадян. Втім, Україна так і не визнала цю організацію терористичною. 

Нинішня влада в Єрусалимі на чолі з Нетаньягу є відверто правою. Жодних компромісів з арабами вона мати не хоче. Тож давній конфлікт рано чи пізно неодмінно спалахнув би знову – що й сталося. 

Війна має всі ознаки геополітичного конфлікту. Ізраїль повністю та беззаперечно підтримується західним світом та Сполученими Штатами, які надавали Єрусалиму власні гарантії безпеки на випадок великої війни. ХАМАС та Палестина, в свою чергу, підтримуються радикальними ісламістськими режимами на кшталт Ірану (вважається, що “хамасівці” – іранські проксі). Тобто без санкції Ірану або ж Катару, який також підтримує цю організацію, вторгнення б не почалося. А Іран вже, в свою чергу, є союзником росії, а сьогодні її лідер володимир путін відзначає день народження. 

Як би там не було, Єрусалим вже офіційно звинуватив Тегеран у війні. Останній, в свою чергу, повністю підтримав дії ХАМАСу.

Як розвиватимуться події – наразі невідомо. Чи буде війна довгою – невідомо тим паче. Втім, Ізраїль має всі шанси швидко перемогти в ній, адже сили неспівставні. Наразі вже готується наземна операція проти бойовиків. Тож може статися, що на наших очах нарешті вирішиться проблема сектору Гази, а палестинська автономія буде остаточно ліквідована. Втім, вірогідність успіху таких дій наразі прорахувати складно. Та навіть за тотальної перемоги це все одно стане політичною кризою для Нетаньягу та його уряду, а також для військових та спецслужб на кшталт МОССАДу. Адже напад виявився дуже неочікуваним та значно масштабнішим, ніж передбачалося в теорії. 

Конкретно зараз саме ХАМАС розпочав криваве вторгнення, не гребуючи обстрілами мирних жителів та масовими вбивствами останніх. Бойовики не дотримуються Женевських конвенцій, вони катують та розстрілюють полонених. 

Війна в Ізраїлі: позиція України 

З самого початку бойових дій наша держава зайняла повністю проізраїльську позицію. Ситуацію прокоментував особисто президент Зеленський. Він назвав події “терористичною атакою” та “жахливими новинами”. А також побажав Єрусалиму перемоги, з боку України висловивши повну підтримку дій ЦАХАЛу. 

“Право Ізраїлю на захист не підлягає сумніву. Усі обставини цієї терористичної атаки мають бути зʼясовані, щоб світ знав і притягнув до відповідальності кожного, хто спонукав до нападу та допоміг його організації”, – зазначив президент.

Досить дискусійним є питання, чи варто було голові держави це робити. Адже наші стосунки з Ізраїлем насправді не такі вже й гарні, а з країнами “глобального Півдня” (які переважно на боці палестинців) – і поготів. Скоріше, можна було б дати більш-менш нейтральний коментар із закликом до деескалації, причому на рівні максимум МЗС, а не вищого керівника держави. Втім, обговорювати рішення президента вже немає сенсу, до того ж він явно керувався своїми міркуваннями та консультувався перед цим з аналітиками та експертами дипкорпусу та Офісу президента. 

Важливіше тут інше: які уроки з цієї війни може винести Україна та що це взагалі означає для нас? Почнемо з кінця: для нас це не означає нічого доброго. Є ризики зниження західної допомоги, яка тепер гарантовано перенаправиться на Єрусалим. Останній, нагадаємо, має прямі домовленності з США: у випадку агресії ті повністю та всебічно підтримують країну всім необхідним, не вступаючи прямо до бою.

“Інформатор” уважно стежитиме за подіями в Ізраїлі та буде оперативно аналізувати обстановку, яка на цей час постійно змінюється.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • Війна в Ізраїлі: ХАМАС захопив території, які більші за сектор Гази – OSINT-аналітики
  • Тисячі російсько-іранських ракет атакували Ізраїль: експерт розповів про роль Кремля в агресії ХАМАСу
  • Війна в Ізраїлі: в країні оголошений надзвичайний стан, почались проблеми з інтернетом

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь