В Європейському Союзі наразі обговорюють можливість продовжити тимчасовий захист для українських біженців до березня 2025 року. Діюча програма, нагадаємо, завершиться вже за шість місяців. Наразі на території Євросоюзу знаходяться більше 4 мільйонів наших біженців.
Про це повідомляє видання Bild. Журналісти зазначають, що зараз з цього приводу йдуть переговори в керівництві ЄС.
Так, обговорення ведеться на рівні міністрів внутрішніх справ країн-членів Євросоюзу. Рішення ж має бути прийнято одностайно. Вже відомо, що в Німеччини продовження програми підтримали. Черговий раунд переговорів по цьому питанню пройде в середу, 27 серпня.
Програма тимчасового захисту українців дозволяє нашим біженцям легально перебувати на території Європейського Союзу. Вони можуть отримувати посвідку на проживання без довгих бюрократичних процедур, влаштовуватися на роботу, оформлювати медичне страхування, влаштовувати дітей в дитячі садки та школи тощо. Тобто, без дії програми нашим людям в Європі жити стане значно складніше.
Наразі в ЄС перебувають більше 4 мільйонів біженців з України. З них більше мільйона знаходяться в Німеччині. Максимально ж на європейській території на початку вторгнення рф було, за різними оцінками, від 8 до 10 мільйонів біженців.
Українські біженці в ЄС: проблеми та виклики
Нагадаємо, що не дивлячись на те, що багато біженців в Європі живуть значно краще за тих, хто залишився в Україні – перш за все, вони перебувають в безпеці в мирних країнах – все ж таки вони нерідко стикаються з певними проблемами. Саме для того, аби за можливості їх уникати, і потрібна програма тимчасового захисту.
Вона направлена на те, аби люди якомога скоріше змогли облаштувати своє життя в новому місці проживання. Якби якийсь українець вирішив би емігрувати в ЄС до війни – це викликало б у нього багато складнощів перш за все бюрократичного характеру. Наразі таких проблем значно менше, адже ситуація є надзвичайною, а переїзд до Європи – вимушеним.
Дуже багато українців обирають врешті саме Німеччину. Адже ця країна є значно більше розвиненою, ніж умовна Польща, Угорщина чи Словаччина, при цьому вона є дуже соціальною. Німецькі умови життя, соціальні виплати, загальна ситуація в країні тощо є досить комфортними для українців.
Втім, не відстають й інші країни Європи, які також допомогають нашим людям. Хоча подейкуди починаються проблеми. Наприклад, багато українців в Чехії стикалися з дискримінацією за ознакою громадянства. А в Польщі нещодавно анонсували припинення соціальних виплат для громадян України. Відомо, що Варшава витратила приблизно 2,5 мільярди злотих (більше ніж півмільярда євро) на допомогу українським сім’ям, які втекли від війни до цієї країни. В Міністерстві соціальної політики Польщі вже кажуть, що дана ситуація є дуже невигідною для держави.
Втім, це лише половина правди. З одного боку, підтримка біженців – діло й справді невигідне та обтяжливе для бюджету будь-якої країни. З іншого боку, отримані гроші українці витрачають в цих же країнах, за рахунок чого підтримується економіка та національний виробник. Також багато наших громадян вже влаштувалися на роботу в країнах свого перебування, вони вносять вагомий внесок в зростання ВВП та платять податки в місцевий бюджет. Тож ситуація не є досить однозначною.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Німеччина скоротить допомогу біженцям з України у 2024 році, – Reuters
- В Польщі закрився найбільший центр для біженців: омбудсмен пояснив, куди тепер звертатися українцям