Переговори в Ер-Ріяді: у чому розійшлися заяви України, США та Росії

Переговори в Ер-Ріяді: у чому розійшлися заяви України, США та Росії 25.03.2025 21:59 Укрінформ Експерти дуже сумніваються, що РФ, яка неодноразово порушувала подібні домовленості, не кажучи вже про декларації, не порушить їх зараз

Протягом 23-25 березня 2025 року в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, відбулися переговори між делегаціями України та США, а також між представниками Росії та США. Формат перемовин залишався непрямим — Вашингтон застосував метод так званої "човникової дипломатії", курсуючи між двома делегаціями (українці говорили з американцями двічі — до і після розмови тих з росіянами, тобто 23 і 25 березня). 

Хто брав участь:

З боку України — міністр оборони України Рустем Умєров, заступник керівника Офісу президента Павло Паліса, військові та експерти з енергетики.

США — старший директор Ради нацбезпеки США Ендрю Пік та директор планування політики США Майкл Антон. Також у Саудівську Аравію вирушили держсекретар Марко Рубіо і радник Трампа з нацбезпеки Майкл Волтц.

РФ — голова комітету Ради Федерації з міжнародних справ Г. Карасін та генерал ФСБ С. Бєсєда.

Головні питання порядку денного переговорів:

  • припинення атак на критичну інфраструктуру;
  • тимчасове 30-денне перемир'я;
  • деескалація бойових дій у Чорному морі.

Що маємо на виході?

Спільні заяви. Їх чотири. Перші дві — за результатами зустрічі України та США.

Важливо підкреслити, що по змісту обидві заяви на 95% однакові й складаються із 5 пунктів, а саме:

  • Безпека навігації в Чорному морі – обидві заяви говорять про домовленість забезпечити безпечне судноплавство, уникати застосування сили та не використовувати комерційні судна у військових цілях.
  • Заборона ударів по енергетичній інфраструктурі – і Київ, і Вашингтон підтверджують угоду про заборону атак на енергетичні об’єкти Росії та України.
  • Залучення третіх країн – обидві сторони вітають участь третіх країн для підтримки домовленостей щодо енергетики та мореплавства.
  • Досягнення миру – в обох заявах є теза про продовження роботи над міцним та тривалим миром.
  • Обмін військовополоненими та повернення українських дітей – США підтверджують свою участь у цих процесах в обох версіях заяв.

Основна відмінність — уточнення щодо переміщення російських військових суден: у нашій заяві йдеться про те, що переміщення російських військових суден за межі Східної частини Чорного моря буде вважатися порушенням, у заяві Вашингтону цього немає.

Щодо заяв РФ та США… Обидві також складаються з п’яти пунктів. Але загальна схожість — на 80%. А саме:

1. Безпечне судноплавство в Чорному морі.

  • Обидві заяви містять положення про безпеку судноплавства, недопущення застосування сили та використання комерційних суден у військових цілях.
  • Відмінність у тому, що заява РФ конкретизує контроль через огляд суден.

2. Експорт російської агропродукції та добрив.

  • Обидві сторони говорять про сприяння США у відновленні доступу РФ до ринку експорту сільгосппродукції та добрив, зниження страхових витрат і розширення доступу до платіжних систем.
  • Російська заява містить розширені умови: зняття санкцій з Россельхозбанку, підключення до SWIFT, зняття обмежень на фінансування, страхування та обслуговування суден під російським прапором.

3. Заборона ударів по енергетичній інфраструктурі.

  • Обидві заяви містять угоду щодо заборони ударів по енергетичних об'єктах Росії та України.
  • Російська версія додає термін дії (30 діб з можливістю продовження або виходу при порушенні).

4. Залучення третіх країн.

  • Обидві сторони вітають підтримку третіх країн у реалізації енергетичних і морських угод.

5. Досягнення миру.

  • В обох заявах є спільна теза про продовження роботи над міцним та тривалим миром.

Загалом чотири із п’яти пунктів американо-російських та українсько-американських заяв більш-менш подібні. А от чого там немає: в заявах РФ та США — пункту відносно обміну військовополоненими та повернення українських дітей, в заявах Україна та США — згадок про експорт російської агропродукції та добрив.

“У росіян п’ятий пункт стосується економічних питань. Цього в нашій адженді до зустрічі не було. Руські підняли питання, наскільки нам відомо, щодо допомоги з боку американської сторони руським у транспортуванні їх агропромислового сектору, їхньої агропродукції, тобто йдеться про питання портів, тарифів тощо. Ми не пішли на те, щоби це було в нашому загальному документі. Вважаємо, що це послаблення позицій і послаблення санкцій", – заявив президент України Володимир Зеленський.

Перші враження експертів.

Політолог Юрій Богданов в цілому прийнятно оцінює підсумкові заяви за результатами зустрічі української та американської делегацій: “Добре, але в імплементацію вірю слабко”. 

Що стосується морського перемир’я, то воно скоріше буде виконуватися. “Але чи відкриє це шлях до подальшого перемир’я — сумніваюся”, – додав Богданов.

Ігор Ретерович, політолог, каже, що наче й домовились про щось, але… “По-перше, заяви різні у всіх. По-друге, як це буде виконуватися – не дуже зрозуміло. Звертатися до США? Знаючи, як Трамп вибірково ставиться до фактів…” – іронізує він.

З певною іронією (в бік РФ) коментує і військовий експерт Михайло Самусь: “Здається навіть росіяни не очікували такого прогресу: США знімають санкції з РФ просто за те, що вони не будуть (наче б то) порушувати міжнародне морське право в Чорному морі. Але ж, як каже Маск: Wow! Завдання Путіна зривається. Як в таких умовах затягувати час, коли американці не дають можливості навіть собі голову поморочити? А якщо серйозно… Якщо вдасться створити умови для заборони російським військовим кораблям заходити у західну частину Чорного моря, це вже щось”.

За його словами, була підозра, що після “припинення вогню” на суходолі, ЧФ РФ може повернутися до своєї стратегії гібридного домінування в Чорному морі.

“А так навіть військові навчання у західній частині не проведеш. Що є великим ударом для тактики перекривання морських акваторій Чорного моря під виглядом військових навчань”, – підкреслив Самусь.

А це — політолог, військовослужбовець ЗСУ Кирило Сазонов: “Домовилися не топити мирні судна у Чорному морі. Таке… США допоможуть РФ все ж продавати зерно та добриво. Це мінус. Але не принципово. Така собі цукерка для того, щоб дитина не нила. Тузік вкусний, саме так. Ну і домовилися домовлятися…  Особисто я вважаю, що Росія порушить тишу і знову буде брехати, що там був навчальний центр, біолабараторія та інше. Віри їм немає”.

Попередній висновок: Маємо чергові переговори та спільні підсумкові заяви, зміст яких викликає багато питань щодо реалізації на практиці. Українсько-американські домовленості зосереджені на безпеці судноплавства, забороні атак на енергетичну інфраструктуру та мирних ініціативах. Водночас російсько-американська заява містить положення щодо послаблення економічних санкцій для РФ, що викликало критику серед українських експертів. А завтра побачимо, як до них приєднаються колеги передусім з Європи. Загальний скептицизм щодо виконання домовленостей залишається високим, оскільки Росія неодноразово порушувала подібні угоди.

Мирослав Ліскович. Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь