Алергіки, тополиний пух ні в чому не винен! То трави – газонні, лугові! 23.05.2024 10:37 Укрінформ Лікарка-алерголог пояснила від чого ми насправді чхаємо в травні. Тополя – не алергенна, за нею «ховаються» інші рослини
В цю пору року тема тополиного пуху – вічна, багато хто з нас досі вважає, що саме він викликає алергічну реакцію, і «списує» на нього погане самопочуття, свербіння в носі чи сльозотечу, які сезонно виникають в цей період. Укрінформ звернувся за поясненнями, чи це насправді так і що з цим робити, до лікаря-алерголога, кандидата медичних наук, наукового співробітника відділу клінічної алергології Центру алергічних захворювань верхніх дихальних шляхів (ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України») Ольги Наумової.
Ольга Наумова, лікар-алерголог, кандидат медичних наук, науковий співробітник відділу клінічної алергології Центру алергічних захворювань верхніх дихальних шляхів.
Тож, чи викликає алергію тополиний пух?
- Жодної алергічної реакції тополиний пух не викликає, бо не містить алергенів.
Насправді тополя цвіте в березні-квітні, коли ми відчуваємо солодкуватий запах і з дерев падають скручені липкі «листочки». А в травні з гілок летить вже насіння, тобто зародки рослини, які утворюються після запилення жіночих «сережок» тополі пилком. Насіння має чубок зі сріблястих волосків, які ми узагальнено називаємо – пух.
Чи буває алергія на цвітіння тополі в березні-квітні?
- На реальне цвітіння тополі алергія може бути, але такі випадки трапляються дуже рідко.
Алергологи зараз користуються молекулярною алергодіагностикою за допомогою мультикомплексних чипів – ці тести, як «паспорт алергіка», дозволяють побачити весь профіль пацієнта, так от тополя як алерген зустрічається дуже рідко.
Чому ж під час тополиних «хуртовин» виникає свербіння в носі і навіть сльозотеча?
- Ворсинки пуху дратують слизову оболонку носа та очей, в наслідок чого відчуваються псевдоалергічні симптоми
Фото ілюстративне
При чому, таку реакцію можуть відчути навіть зовсім не схильні до алергічних захворювань люди – просто тертя очей та чхання від «лоскоту» пуху дратує рецептори слизових тканин.
Складніше в цей період тим, хто, наприклад, хронічно страждає на вазомоторний риніт. У них судини слизової більш чутливі до різних фізичних факторів (гаряча їжа, різкі запахи парфумів). Тому, коли летить пух, у них може бути більш інтенсивне подразнення. Але ці прояви, знову ж таки, не пов’язані з алергією на тополю!
Які рослини можуть насправді викликати алергію в цей період?
- У травні починається цвітіння газонних і лугових трав, що спричиняє другу хвилю полінозу (групи алергічних захворювань, що викликаються пилком рослин і характеризуються гострими запальними змінами в слизових оболонках, головним чином дихальних шляхів і очей).
Перша хвиля полінозу – з березня по травень – час цвітіння берези, вільхи, дуба, граба, ліщини, третя хвиля – з серпня до жовтня, пов'язана з цвітінням амброзії, полину і лободи.
Понад 40 відсотків пацієнтів страждають від алергії на цвітіння трави. І оскільки цей період «накладається» на тополиний пух, більшість алергіків-новачків всі гріхи списують на тополю.
Яка з поширених зараз газонних трав найбільше викликає алергічну реакцію?
- Найзліснішою серед найбільш популярних газонних трав – є тимофіївка лучна.
Тимофіївка лучна.
Якщо подивитися на склад газонних сумішей, які зараз широко використовуються у промисловому та приватному ландшафтному дизайні та озелененні, ви побачите, що туди, крім тимофіївки, входить і грястиця (або житниця) – а це лугові трави, які викликають сильні алергічні реакції.
Грястиця.
Зараз скрізь саджають газонну траву, але не всі, на жаль, її вчасно косять, а якщо косять, вона знову росте і продовжує цвітіння. Тому трави можуть давати алергічну реакцію не лише до кінця червня, а інколи аж до серпня.
Чи змінилася динаміка кількості звернень зі скаргами на різні алергії з початку Великої війни?
- Кількість звернень до алергологів збільшилася однозначно, насамперед через погіршення екології від воєнних дій.
Источник: www.ukrinform.ua