Майже три чверті українців підтримують ідею відновлення ядерної зброї Опитування 23.12.2024 13:22 Укрінформ До ідеї відновлення ядерної зброї в цілому прихильно ставляться 73% українців, не підтримують – 20%.
Як передає Укрінформ, про це свідчать результати опитування, яке Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) упродовж 2-17 грудня 2024 року.
«У середині 1994 року 50% українців вважали, що Україна має стати без’ядерною державою, а за володіння ядерною зброєю виступали 30%. Решта 20% мали невизначені погляди. Трохи пізніше того самого року, восени, ми ставили запитання в трохи іншому формулюванні, але при якому 29% виступали за збереження ядерної зброї, 42% підтримували вивезення ядерної зброї з території України, а 29% мали невизначені погляди», – зазначають у КМІС.
Причому, за даними соціологів, на той період (1994 рік) питання ядерної зброї у свідомості українців значно поступалося за актуальністю іншим питанням. На запитання, які проблеми найбільше турбують українців, лише 5% до топ-проблем зараховувати питання ядерної зброї.
Нині, за даними опитування, в цілому 73% українців прихильно ставляться до ідеї відновлення ядерної зброї. Не підтримують – 20% (і ще 7% мають невизначені погляди).
«Якщо ж ми говоримо про втрату підтримки і санкції від Заходу (в разі відновлення ядерної зброї в Україні – ред.), то прихильне ставлення до відновлення ядерної зброї знижується до 46%, а частка тих, хто не підтримає таку ініціативу, зросте до 44% (і решта 10% мають невизначені погляди). Проте якщо Україна має достатньо ресурсів протриматися до моменту отримання ядерної зброї, то 58% готові були би піти на втрату підтримки Заходу з метою отримання ядерної зброї. Не підтримали би рішення отримати ядерну зброю за такого сценарію – 33% (і решта 8% мають невизначені погляди)», – йдеться у повідомленні.
Як зауважують соціологи, якщо говорити про ставлення в цілому, то на півдні й (трохи більшою мірою) на сході – трохи більш скептичне ставлення до відновлення ядерної зброї. Проте насправді навіть попри ці нюанси у всіх регіонах більшість – від 61% на сході до 77% на заході – у цілому прихильні до відновлення ядерної зброї.
У разі сценарію із втратою підтримки Заходу у всіх регіонах зменшується частка тих, хто виступає за відновлення ядерної зброї, і в результаті приблизно однакова частка виступають за і проти (лише на сході можна бачити дещо більше тих, хто проти).
Водночас для сценарію втрати підтримки Заходу, але із ресурсами і можливістю встигнути розробити зброю, більшість у всіх регіонах (63% на заході, 54% у центрі, 58% на півдні і 61% на сході) підтримали би відновлення ядерної зброї (а від чверті до третини виступили би проти).
У цьому опитуванні КМІС також ставив запитання, чи українці довіряють НАТО (із членством в якому більшість українців пов’язують надії нарешті отримати дієві гарантії безпеки та запобігти майбутнім російським агресіям). «Довіра НАТО не суперечить бажанню відновити ядерну зброю. Навіть більше, якщо говорити про в цілому бажання відновити ядерну зброю, найбільше цього прагнуть ті, хто довіряє НАТО», – підсумували соціологи.
КМІС провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого додав запитання про відновлення Україною ядерної зброї. Методом телефонних інтерв’ю (СATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія) було опитано 2000 респондентів. Опитування проводилося з дорослими (віком 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, що контролювалася урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 2,9% для показників, близьких до 50%; 2,5% – для показників, близьких до 25%; 1,7% –для показників, близьких до 10%; 1,3% – для показників, близьких до 5%. За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. Загалом у КМІС вважають, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.
Як повідомляв Укрінформ, раніше Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна, відповідно до Будапештського меморандуму, позбавилася ядерної зброї в обмін на гарантії миру, територіальної цілісності та суверенітету від впливових ядерних держав, але натомість отримала агресію з боку Росії. При цьому Україна ніколи не заявляла про намір відновити ядерну зброю.
Перше фото: defense.gov
НАТО Україна Зброя Ядерна зброя
Источник: www.ukrinform.ua