Рада «завернула» закон про покарання журналістів за злив інформації з держреєстрів

Рада «завернула» закон про покарання журналістів за злив інформації з держреєстрів 04.12.2024 15:54 Укрінформ Верховна Рада не підтримала і відправила на повторне друге читання законопроєкт щодо кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації з публічних електронних реєстрів, а також посилення покарання під час воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційних систем.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Законодавча ініціатива №10242 була підтримана 213 голосами народних депутатів із 226 необхідних.

Законопроєкт пропонує зміни до статей 361 та 361-2 Кримінального кодексу, посилюючи покарання за дії, які стосуються несанкціонованого доступу до електронних систем та поширення інформації з обмеженим доступом у період війни.

Згідно з документом, порушникам може загрожувати до восьми років позбавлення волі.

Водночас норми про звільнення від відповідальності для викривачів корупції в законопроєкті передбачені не були.

За словами голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослава Юрчишина, законопроєкт створює загрози для боротьби з корупцією та свободи слова в Україні.

«Згідно з ним, якщо журналіст-викривач або його джерело в правоохоронних органах проб'є по базі власника нового дорогого авто – то 8 років отримає журналіст або джерело, а не корупціонер. Також 8 років отримає журналіст, якщо покаже, що посадовець незрозумілим чином перетнув кордон», – пояснив він.

Політик наголосив, що необхідно провести додаткові консультації з міжнародними партнерами та представниками медіа щодо того, як можна «захистити персональні дані без наступу на права журналістів», в також будуть проведені консультації щодо захисту інформації в державних реєстрах від «зливів».

Заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук перед голосуванням заявила, що вона та комітет не підтримуватимуть відповідний проєкт закону.

Проте вона зауважила, що у головному Комітеті з питань правоохоронної діяльності знайдуться голоси, адже раніше комітет на своєму засіданні рекомендував Раді ухвалити відповідну законодавчу ініціативу.

Водночас співавторка законопроєкту, народна депутатка Юлія Яцик під час брифінгу заявила, що законодавча ініціатива про відповідальність за публікацію даних з реєстрів не має жодного відношення до журналістів-розслідувачів.

«Законопроєкт взагалі не має жодного відношення до журналістів-викривачів, розслідувачів. Тому що він стосується посилення вже існуючої кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання в державні електронні реєстри», – пояснила вона.

Яцик запевнила, що для журналістів у разі ухвалення закону не буде ніяких наслідків, адже «вони здійснюють законну журналістську діяльність, мають доступ на підставі запиту інформації від будь-яких державних органів, доступ до електронних реєстрів і таке інше. Це публічні державні реєстри. Законопроєкт передбачає, що за порушення процедури, яка вже існує, посилюється відповідальність».

За її словами, після набуття чинності закону, для журналістів нічого б не змінилося.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада України 4 грудня 2024 року ухвалила в другому читанні та в цілому закон N10319 про внесення змін до Податкового кодексу щодо боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях.

Воєнний стан Законопроєкт Журналіст Верховна Рада Реєстр

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь