Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей?

Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей? 01.06.2024 15:00 Укрінформ Сьогодні в Україні стартує кампанія з протидії насильству над дітьми в інтернеті

Початок календарного літа збігається із Днем захисту дітей. Зазвичай 1 червня до війни в медіа зринало або кліше про «щасливе дитинство», або роздуми щодо виховання. Війна змістила фокус уваги медіа і світу. І питання захисту дітей постало з особливою гостротою. На жаль, уберегти дітей від руйнівної дії глобальної катастрофи ми не в силах. 

Смерть, руйнування, переселення, втрата звичного способу життя, розлука з рідними і друзями навіть під уважним наглядом дорослих – набір таких викликів робить дітей особливо вразливими до злочинних маніпуляцій та зловмисних дій. Дорослим зараз слід бути особливо пильними.

Один із найскладніших викликів – всесвітня павутина, де існує величезний простір і для дружнього спілкування, і для злочинів, зокрема розміщення матеріалів сексуального характеру. Боротися зі злом у мережі дуже складно, а масштаби небезпек лише зростають. Це світова проблема, вона торкнулася всіх країн. Нещодавня статистика, яку оприлюднили у дослідженні Глобального інституту безпеки дітей Childlight Единбурзького університету, свідчить, що кожна восьма дитина у світі (12,6%) ставала в інтернеті об’єктом-жертвою розмов без згоди, обміну та перегляду сексуальних зображень і відео. 

Також 12,5% неповнолітніх стали жертвами домагань в інтернеті – йдеться про небажані розмови на сексуальні теми, зокрема секстинг (пересилання особистих фотографій, оголених геніталій, повідомлень інтимного змісту за допомогою електронної пошти, соціальних інтернет-мереж), запитання сексуального характеру та прохання про сексуальні дії. Крім того, злочинці часто вимагають від жертв гроші за збереження приватності надісланих зображень і зловживають підробкою фото за допомогою штучного інтелекту.

Відповідно до статистики, яку збирають міжнародні організації в Україні, кількість залучень дітей до матеріалів сексуального змісту також зросла, і, як ми побачимо, в рази. 

Скажімо, Міжнародна асоціація INHOPE, до якої входить 58 країн-учасниць і яка шукає та блокує шкідливий контент, у 2019 році зафіксувала 4 697 посилань з України зі сторінками шкідливого контенту, у 2020 році таких було вже 7 256 посилань, а на 2021 рік припадає 30 252 матеріали. 

Подібна тенденція помітна і в статистиці іншої правозахисної організації. Американська організація NCMEC, що є найбільшою організацією із захисту дітей у Сполучених Штатах, зафіксувала 24 460 матеріалів з України, у 2021 році їх було вже 67 852. Зростання статистики фактично відбувається у геометричній прогресії. 

Ярослава Дьо, головний спеціаліст управління розвитку цифрових навичок та цифровізації освіти Міністерства цифрової трансформації: «Згідно з результатами досліджень Мінцифри рівня цифрової грамотності у грудні 2023 року серед дорослих (18-70 років) відсоток тих, хто стикався з проблемами, пов’язаними з безпекою в глобальній мережі, за останні два роки зріс на 14%. Серед українських підлітків – 12%. І загалом досвід виникнення проблем із неправомірними діями в інтернеті мав 81% підлітків. Порівнюючи з дорослими, підлітки вдвічі частіше стикалися з неправомірним використанням особистої інформації, наявної в інтернеті, що призвело до їх дискримінації, булінгу, знущання, погроз, хейтспічу, домагань тощо».

Олексій Сидоренко, керівник напрямку протидії насильства над дітьми ВГО «Магнолія».

Олексій Сидоренко, керівник напрямку протидії насильства над дітьми ВГО «Магнолія»: «Інтернет небезпечний не лише тим, що там є дитяча порнографія і діти можуть виступати в ролі жертв насильства.Там є чимало «невидимих» для дорослих проблем: матеріали сексуального змісту, небезпечні знайомства, розмови про тіло і секс, у дітей в інтернеті можуть видурювати оголені фотографії, а потім використовувати їх проти дитини».

Алла Тютюнник, директорка Департаменту зі стратегічного розвитку ГО «Докудейз»: «Для мене це дуже страшна статистика. Величезна кількість дітей в нашій країні не отримує інформації ні про загрози сексуального насильства в інтернеті, ні про те, як від цього вберегтися, а половина з тих, хто потрапляють в біду, нікому про це не розповідають! І злочинці продовжують їх експлуатувати, а близькі дорослі навіть не можуть допомогти, бо самі не поінформовані про такі небезпеки і не знають, як уберегти від них дітей. 

Дитина має право на безпеку?

Згідно з даними INHOPE, у 2022 році Україна посідала 5 місце серед усіх країн світу за хостингом матеріалів сексуального насильства над дітьми в інтернеті. У ГО  «Магнолія», де вже 20 років займаються питаннями пошуку дітей і мають Службу із розшуку зниклих та їхнього захисту, кажуть, що такі діти часто стають жертвами насильства: «Наш пріоритет – це захист прав дитини. Під час війни до нас звернулося Міністерство цифрової трансформації з проханням допомогти реалізувати «гарячу лінію» в Україні, ми подумали, що це наш обов'язок і ми маємо в цьому напрямку також працювати, щоб захищати права дітей». Олексій Сидоренко пояснює таке зростання кількості повідомлень саме особливостями воєнних часів, адже батьки на фронті, матері виїжджають або працюють значно більше, діти лишаються сам на сам із всесвітом інтернет-павутини.

Якщо дорослі не завжди можуть опиратися шахраям в інтернеті, то що вже казати про дітей. Адже розвиток критичного мислення, набуття основних навичок безпечного спілкування і розуміння меж приватності формується повільно та поступово. Алла Тютюнник розповідає: «У 2012 році світ вразила історія 15-річної дівчинки, яку 3 роки переслідував дорослий злочинець – спочатку завів з нею «дружбу», потім  попросив роздягнутися перед камерою, потім вимагав здійснювати сексуальні акти онлайн та погрожував надіслати відверті фотографії її родині та друзям, якщо вона відмовиться. Врешті-решт дівчинка не витримала такого тиску, сама опублікувала ті фотографії, розповіла в інтернеті всю історію знущання з неї і – покінчила життя самогубством. Що стосується злочинця, то в Нідерландах його засудили на 11 років (він був нідерландець)».

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь