Сенсації. Відкриття. Дослідження. Тижневий огляд (22 травня – 29 травня 2025 року)

Сенсації. Відкриття. Дослідження. Тижневий огляд (22 травня – 29 травня 2025 року) 29.05.2025 13:17 Укрінформ У Сонячній системі виявили «планету Маленького Принца». Нові мови формуються людьми досі. Вроджені вади серця можна буде не допустити

Кожного дня вчені в усьому світі роблять вагомі відкриття розробляють нові технології. Їх стільки, що людям буває легко таку новину пропустити. А не хочеться…

Пропонуємо вашій увазі добірку винаходів, які в майбутньому стануть невід’ємною частиною нашого життя.

НІХТО НЕ ЗНАЄ, ЯКИМИ МОВАМИ ГОВОРИТИМЕ ЛЮДСТВО ЧЕРЕЗ 1000 РОКІВ

Людська мова в сучасному її вигляді з’явилася близько 150 тисяч років тому, однак, очевидно, що на тому процес не зупинився. Мови еволюціонували, підлаштовувалися під нові реалії.

Якщо не чіплятися за офіційні статуси, то наймолодшою живою мовою, ймовірно, є лайт вальбірі (Light Warlpiri). Вона розвивається протягом лише останніх 40-50 років у Ладжаману, віддаленому селі на Півночі Австралії. Вважається, що нею наразі розмовляють близько 350 осіб.

Лайт вальбірі є типовою креольською мовою, яка базується на англійській із додаванням місцевих тубільних слів. З часом почала формуватися більш-менш струнка граматична система, яка стала рідною мовою для мешканців Ладжаману.

А загалом, сьогодні у світі існують тисячі самобутніх мов: якісь – старіші, інші – молодші. Але яка з них наймолодша?

Науковий вісник IFL-Science зазначає: якщо брати до уваги лише ті мови, які мають хоч якийсь офіційний статус, то наймолодшою, ймовірно, є мова африкаанс.

Вона бере свій початок у XVII столітті, коли голландські переселенці (пізніше вони стали відомі як бури, – ред.) почали колонізацію південної Африки. З часом у взаємодії з корінними народами, іншими європейцями та рабами зі Східної Азії голландська мова бурів спрощувалася і разом з тим поглинала окремі слова і цілі мовні конструкції з інших мов.

На початку 1860-х років були зроблені перші спроби писати мовою африкаанс, а у 1925 році уряд Південної Африки офіційно визнав африкаанс як окрему мову, а не діалект голландської. Вважається, що зараз мовою африкаанс володіють близько 9-10 мільйонів людей.

Спитаєте, і що з того? Це свідчить про те що нові мови формуються постійно, і якими мовами говоритиме людство через 1000 років ніхто не знає. Сучасні англійці навряд чи зрозуміли б Шекспіра. А нашу солов’їну українську – треба берегти і плекати.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь