Труднощі мобілізації: як їх подолати й поповнити військо

Труднощі мобілізації: як їх подолати й поповнити військо 21.10.2024 16:59 Укрінформ Щоб суспільство було ціле, а військо «сите»,  потрібна потужна інформкампанія, терміни демобілізації і справедлива система залучення

ТЦК знову ходять у рейди – останніми тижнями рясніло новинами про візити військових з поліцейськими до ресторанів, клубів та інших багатолюдних місць. «Суспільству треба звикати до того, що перевірка військово-облікових документів, заходи оповіщення ТЦК та СП разом з правоохоронними органами – це нормальна практика», – заявила офіцер сектору мобілізаційно-оборонної роботи Київського ТЦК та СП Лариса Козак в ефірі телемарафону «Єдині новини» в середу, 16 жовтня.

Це пряме свідчення того, що закон про мобілізацію виявився неефективним й інших засобів поповнення війська не лишилося – таку думку висловив на своєму каналі в Телеграмі Роман Пономаренко, воєнний історик та аналітик, а нині – офіцер бригади НГУ «Азов». «Показово, що закон приймали, щоб позбутися цієї хибної практики. Проте об’єктивна реальність знову все розставила по місцях», – пише він. Україна до кінця року має намір мобілізувати 200 тисяч чоловіків, але навряд чи ці плани реалізуються, писало на початку жовтня видання «The Times» із посиланням на секретаря Комітету ВР з питань національної оборони Романа Костенка.  

Виходить, засобів не густо, але армію поповнити треба, ще й суттєво. Як для цього працювати з військовозобов’язаними зокрема і суспільством взагалі, ми розбиралися з експертами.

Помилки мобілізації = дірки на фронті

Існує два підходи до формування армії: професійний і мобілізаційний, говорить Валерій Пекар – підприємець, громадський діяч та викладач Києво-Могилянської бізнес-школи. Професійна армія складається з високомотивованих людей, які вступають до її лав добровільно. Цих людей у будь-якому суспільстві не може бути багато, пояснює він. В Україні такі люди вже воюють, вони пішли добровольцями. Кількість добровольців не безмежна. Але якщо війна «невелика», їх вистачає. «На жаль,

Рейд співробітників ТЦК пляжами Одеси, червень 2022 року. Фото Укрінформ

Різкі слова «провал мобілізації» звучать від різних експертів, лідерів думок усе частіше. Юрій Гудименко, молодший сержант ЗСУ у відставці та лідер Руху «Демсокира», теж днями їх вживав у своєму дописі у Фейсбуці. Провал – це коли мети не досягнуто, пояснює Юрій. Щоправда, яка мета – поточний план мобілізації, точно не відомо, офіційної заяви про 200 тис. до кінця року насправді ж не було. «Ніхто крім вищого командування не знає, про які цифри йдеться. Але судячи з інформації, яку отримую з фронту, поповнення піхоти відбувається дуже повільно, недостатньо, нестача стосується насамперед старих бригад (створених до 2022 року), – говорить Гудименко. – І навіть те незначне поповнення здебільшого недієздатне (з медичних, психологічних причин)».

«Не маю права називати цифри, але після короткого сплеску цього літа мобілізація знову просіла – ми за осінні місяці набираємо меншу кількість людей, ніж становлять наші бойові втрати за цей час. Тобто, наша армія сточується», – говорить військово-політичний аналітик, ветеран АТО Євген Дикий. На його думку, саме через це було втрачено Вугледар і, можливо, є загроза втрати Куп’янська. «Думаю, не я один звернув увагу на рекомендацію мешканцям Куп’янська евакуюватися. Ми добре знаємо, перед чим це зазвичай трапляється», – каже він.

Потенціал закону про мобілізацію вичерпався і взагалі його правильніше називати законом про деяке впорядкування військового обліку, вважає пан Євген: у ньому не було жодної норми, яка б посилювала мобілізацію. І диво, що цей документ дав певний позитивний ефект і влітку відбувся досить відчутний притік і мобілізованих, і добровольців. «Та потім дуже багато людей розібралися, що цей закон про військовий облік не так багато чого й змінив, – говорить аналітик. –

Мінімум броні, максимум – невідворотної відповідальності

Якщо порівнювати з ситуацією у США часів війни у В’єтнамі (остання велика мобілізація в Штатах до переходу на професійну контрактну армію), коли відбувалися масові акції протесту по всій країні, марш на столицю («Похід на Пентагон»), можна сказати, що у нашому суспільстві проблем із мобілізацією майже немає, іронізує Юрій Гудименко. І можна себе цим втішати або ж відверто говорити, що симптом, навіть легкий, сигналізує про хворобу і вона ускладниться, якщо її не лікувати.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь