У Коордштабі розповіли, як росіяни затягували обмін журналістки Вікторії Рощиної Ексклюзив 22.02.2025 13:31 Укрінформ Після довготривалого діалогу восени минулого року росіяни повідомили про готовність віддати журналістку Вікторію Рощину, проте декілька разів переносили дату її повернення, доки не з’явилася інформація, що вона загинула у полоні.
Про це розповів в інтерв’ю Укрінформу керівник Секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Богдан Охріменко.
«Координаційний штаб робив неодноразові запити на повернення з полону Вікторії. Після довготривалого діалогу восени минулого року ми отримали від росіян відповідь, що вони начебто готові її віддати. Вони декілька разів переносили дату її повернення. На той час було декілька обмінів. 24 серпня був обмін, коли ми повернули з Росії наших строковиків. Були два обміни підряд – 13 вересня і 14 вересня. В одному з них були цивільні. Чомусь російська сторона не погодила передачу її в цей день.
Ми кажемо, так назначте дату, ми можемо провести необхідні заходи. У нас є досвід. Це необов’язково має бути обмін, це може бути взаємне повернення цивільних через Омбудсменів Лубінця і Москалькову. Але вони сказали, що передадуть Вікторію під час обміну наступного разу. А наступного разу вже не сталося, тому що з’явилася інформація, що вона загинула. І повідомили про це не нам, а на запит адвокату, якого найняв батько. В цей день був обмін цивільними і ми сподівалися, що вона там буде, але на жаль… Наступний обмін відбувся уже 18 жовтня, коли повернули засуджених на довічне», – розказав Охріменко.
На запитання, чи припускають у Коордштабі, що Вікторія могла загинути у вересні, коли її не віддали на обмін 13 числа під час повернення цивільних, Охріменко відповів, що приблизну дату смерті можуть встановити судмедексперти після повернення тіла журналістки.
При цьому він припустив, що тіло Вікторії Рощиної не повертають з осені минулого року, оскільки «є питання причини смерті».
«Я не стверджую, але я припускаю. Для того, щоб приховати причини смерті, треба якомога довше тримати тіло в неналежних умовах. Це вам скаже будь-який судмедексперт», – зазначив представник Коордштабу.
Він запевнив, що робота стосовно повернення тіла Вікторії Рощиної триває.
«Ми намагаємося переконати ту сторону її віддати. Після цього можна буде щось говорити, зараз ми озвучуємо лише припущення», – сказав Охріменко.
Повернення з російського полону цивільних громадян України, зокрема журналістів, ускладнене відсутністю у російської сторони відповідальної особи за цей напрямок.
«Ми звільнили Нарімана Джеляла і Максима Буткевича, тому має бути уже менше (журналістів у полоні – ред.). Звільнення журналістів, як і цивільних полонених, ускладнене тим, що у російської сторони немає відповідальної особи за цей напрямок. Російська омбудсмен пані Москалькова є просто голосом, який озвучує наративи, які їй надає адміністрація Путіна. Але коли ставлять питання щодо повернення конкретних цивільних, вона не має на це повноважень», – сказав він.
За словами Охріменка, звільнити з полону військового складно, але простіше, ніж цивільного, оскільки Коордштаб у цьому питанні працює з Міністерством оборони Росії, Федеральною службою виконання покарань і певним чином з ФСБ.
«Але коли ми питаємо про цивільних, вони кажуть, що вони не «під ними», – зазначив він.
Представник Коордштабу пояснив, що звільнення журналістів залежить ще і від того, ким вони працювали на момент потрапляння у полон. Якщо вони стали військовими, то це певним чином спрощує їх повернення.
Зокрема, звільнений журналіст Максим Буткевич став військовослужбовцем. Багато хто з тих, кого повернули як цивільних, у минулому були учасниками АТО або військовослужбовцями на пенсії.
«Тут іще треба розуміти підкатегорії, тому що цивільні бувають різні. Якщо ми беремо третю Женевську конвенцію щодо військовополонених, то там розписане поняття «комбатант». Ним може бути не лише військова людина, яка носить форму і зброю, але до цієї категорії можуть належати і цивільні особи, які допомагають ЗСУ. Тому тут цивільний, на думку росіян, переходить у категорію комбатанта. У такому випадку ми маємо певний діалог з Міністерством оборони РФ», – зазначив Охріменко.
Він запевнив, що робота щодо визволення журналістів з полону триває, і цивільні з Росії повертаються. Зокрема, із загальної кількості 4131 поверненого з полону – 171 цивільний.
Як повідомлялося, про смерть Вікторії Рощиної стало відомо 10 жовтня 2024 року. Згідно з листом Міністерства оборони Росії, отриманим її родиною того дня, Вікторія померла 19 вересня. Вона була в списках на обмін. Правоохоронці кваліфікували кримінальне провадження про зникнення Рощиної як воєнний злочин, поєднаний з умисним убивством.
За інформацією ГУР, журналістка мала бути включена в один із найближчих обмінів полоненими.
Рощина зникла безвісти в серпні 2023 року під час поїздки на тимчасово захоплені Росією території.
За даними правозахисників, у РФ журналістку утримували у двох найжорстокіших тюрмах.
За даними Інституту масової інформації, в Україні станом на 24 жовтня 2024 року внаслідок повномасштабної російської агресії загинув 91 медійник, 12 з них – під час виконання професійної журналістської діяльності.
Війна Полонені Війна з Росією Рощина Коордштаб
Источник: www.ukrinform.ua