У Варшаві відбулася акція солідарності з українськими військовополоненими Фото 18.05.2025 15:03 Укрінформ У центрі Варшави на Замковій площі відбулася акція солідарності з українськими військовополоненими та зниклими безвісти під гаслом «Мовчання — це співучасть. Тиша — це кисень для катів».
Десятки волонтерів, активістів та представників української громади Польщі в суботу вийшли на площу, щоб публічно нагадати, що в російському полоні перебувають десятки тисяч українців, і світ не має права мовчати, передає Укрінформ.
«Росія говорить про мир – і катує. Вона обіцяє “захист” – і вбиває. А світ переважно мовчить. Ми – ні. Ми говоритимемо, доки не повернеться кожен полонений», – наголосила під час акції лідерка варшавського Євромайдану Наталка Панченко.
Одна з організаторок акції, волонтерка «Євромайдану-Варшава» Ніна Ткачук, підкреслила, що люди вільного світу не мають морального права змиритися, не мають права називати те, що відбувається в Україні, «звичайною війною».
У Варшаві відбулася акція солідарності з українськими військовополоненими / Фото: Євромайдан-Варшава
«Це – методичне знищення українського народу, цілеспрямоване приниження людської гідності. Це – війна проти тих, хто не здався. Це – воєнні злочини, які скоює Росія. Це – спроба стерти обличчя, які заважають ворогу. Але ми повертаємо ці обличчя, ми нагадуємо світові, що наших людей катують, знищують, ламають», – наголосила Ткачук.
Під час акції було проведено перформанс: волонтери у військовій формі стояли із зав’язаними очима та в кайданках, символізуючи українських військовополонених. Поруч інші учасники тримали плакати з реальними історіями полонених з фото, іменами і датами. Серед них були ті, хто вижив і повернувся, а також ті, кого Росія вбила або чия доля досі невідома. На кожному плакаті був QR-код із посиланням на детальну історію цієї людини.
Крім того, учасники роздавали людям яблука з QR-кодами як нагадування про історію українського військовополоненого Максима Колеснікова, який після звільнення тримав у руках яблуко, вдихаючи його аромат, і не зміг стримати сліз. Для нього цей плід став першим відчуттям свободи, життя й людяності після тортур. Цей момент став символом, який складно забути.
Під час акції транслювали відео, присвячене масовому вбивству українських полонених у колонії в Оленівці, що відбулося в ніч на 29 липня 2022 року. Тоді щонайменше 53 українських захисники загинули, більш як сотня були поранені.
Волонтери озвучили вимоги до міжнародної спільноти. Вимогою до Росії є негайне оприлюднення повного та прозорого списку усіх військовополонених і цивільних заручників. Вимогою до Міжнародного комітету Червоного Хреста є здійснення термінового моніторингу усіх місць утримання українців та вжиття негайних заходів для встановлення імен усіх, кого утримує Росія. Вимога до міжнародних організацій: визнати дії Росії системними воєнними злочинами й домагатися відповідальності російського керівництва.
За офіційними даними, понад 70 тисяч українських громадян, як військових так і цивільних, незаконно утримуються Росією в полоні або вважаються зниклими безвісти. Умови їхнього утримання порушують усі норми міжнародного гуманітарного права: люди зазнають жорстоких тортур, знущань, морального й фізичного приниження. Україна вже неодноразово надавала світовій спільноті докази застосування катувань електричним струмом, побиттями, сексуальним насильством, ізоляцією, відмовою в медичній допомозі.
Як передавав Укрінформ, в останній доповіді Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні йдеться про те, що у рамках свого повномасштабного вторгнення в Україну російська влада вчинила злочини проти людяності у вигляді насильницьких зникнень проти цивільних осіб, які є широко поширеними та систематичними.
Фото: Євромайдан-Варшава
Україна Варшава ЗСУ Полонені Акція
Источник: www.ukrinform.ua