У Верховному Суді пояснили доцільність ухвалення закону про легалізацію зброї 07.03.2025 18:00 Укрінформ Без закону про легалізацію зброї в Україні може збільшитись кількість кримінальних проваджень із застосуванням зброї після закінчення війни.
Про це заявила суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Надія Стефанів під час судового форуму Асоціації адвокатів України, передає кореспондент Укрінформу.
"Прийняття закону про легалізацію зброї зараз дуже на часі. Зброя є, особливо у військовослужбовців. Важливо визначити порядок легалізації цієї зброї. Як суддя і правник я вважаю, що Верховній Раді слід зайнятись саме такими нагальними питаннями щодо розробки відповідного законопроєкту. В Раді є депутати, які це підтримують, і є напрацьовані рішення. Тому потрібно це винести на обговорення та ухвалювати. Просто я, як суддя-криміналістка, також переживаю, що в Україні збільшиться кількість кримінальних проваджень із застосуванням цієї зброї після закінчення війни і нашої перемоги", – заявила Стефанів.
За її словами, під час повномасштабної війни з РФ в Україні спостерігається збільшення ринку незаконного обігу зброї.
Суддя наголосила, що лише за один рік суди в Україні розглянули дуже велику кількість справ за 263 статтею Кримінального кодексу (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років – ред.)
"З 1 січня 2022 року по 1 січня 2023 року суди ухвалили 3 921 вирок. Це не тільки по 263-й окремій статті, а й стаття 263 ККУ, яка йшла у поєднанні з іншими кримінальними правопорушеннями. Суди апеляційної інстанції ухвалили 87 вироків і 305 ухвал, а касаційна інстанція Верховного Суду ухвалила 128 постанов і 176 ухвал. Це цифри тільки за один рік. Динаміка збільшується", – заявила Стефанів.
За її словами, з 1 січня 2023 року судами першої інстанції було ухвалено на 20% більше рішень.
"Мова про те, що в Україні дуже багато насильницьких злочинів вчиняються саме із застосуванням зброї, яка перебуває в населення України і є не зареєстрованою. Хоча на початку повномасштабного вторгнення роздано дуже велику кількість зброї для захисту нашої Батьківщини. Є умови її легалізації. Однак ринок незаконного обігу залишається дуже великим", – розповіла Стефанів.
За словами судді, органам досудового розслідування слід більше працювати з цією категорією справ, пов’язаних з незаконним обігом зброї, боєприпасів та вибухових речовин під час воєнного стану.
Як повідомляв Укрінформ, від початку процесу декларування вогнепальної зброї українці зареєстрували у поліції понад тисячу одиниць зброї й понад 80 тисяч боєприпасів.
У 2024 році правоохоронці ухвалили вже 461,8 тис. рішень про надання різних видів дозвільних документів за заявами громадян України, поданими через Єдиний реєстр зброї.
Зброя Верховний Суд Верховна Рада Реєстр зброї
Источник: www.ukrinform.ua