У Верховному суді назвали одним із ключових питань євроінтеграції «кадровий голод» в українських судах

У Верховному суді назвали одним із ключових питань євроінтеграції «кадровий голод» в українських судах 13.12.2024 14:15 Укрінформ У процесі євроінтеграції питання кадрового голоду в судовій владі є одним із ключових, яке Україні потрібно вирішити.

Про це сказав в.о. голови Верховного суду Борис Гулько на пресконференції в Укрінформі.

За його словами, кадровий дефіцит у судовій системі має щонайменше два наслідки.

«Перший – призводить до збільшення строків розгляду справ, і це очевидно. Адже якщо суддя отримує щодня десятки нових справ, він не може їх одночасно розглянути. Другий — це не може не впливати на якість розгляду. Для того, щоб якісно розглянути справу, потрібно організувати сам процес, вивчити ключові доводи сторін, проаналізувати законодавство, детально ознайомитися із судовою практикою у певній категорії справ, а в ідеалі — і з практикою Європейського суду з прав людини, провести судові засідання і, нарешті, ухвалити якісне судове рішення", – сказав Гулько.

Він зауважив, що в умовах наявного кадрового дефіциту "у суддів просто немає на це часу".

"А в умовах мінливого законодавства слідкувати за їх змінами, за різними підходами до тлумачення це ще складніше. На цю проблему звертає нашу увагу і Єврокомісія. І питання кадрового голоду є одним із ключових, яке ми маємо вирішити у процесі євроінтеграції, – сказав в.о. голови ВС.

За його словами, якщо проаналізувати наявні статистичні дані за останні 10 років, то навантаження на судову систему складає приблизно 4-5 мільйонів справ.

"Але на цю кількість справ кількість суддів за ці роки зменшилася майже удвічі… Очевидно, до закінчення термінів, коли будуть проведені відповідні конкурси, кількість суддів в Україні ще зменшиться", – додав Гулько.

Також він поінформував, що ще одним наслідком надмірного навантаження на судову систему та відсутності адекватної кількості суддів є збільшення кількості звернень громадян України до ЄСПЛ унаслідок порушення розумних строків розгляду проваджень.

"Так, упродовж 2001- 2024 років Європейський суд з прав людини констатував 191 порушення надмірної тривалості проваджень в Україні у контексті статті 6 Конвенції «Про захист прав людини та основоположних свобод». Так, в цьому є і провина суддів, які допустили тяганину в розгляді, не вирішили справи у розумні строки, які безвідповідально поставилися до судового контролю з виконання судових рішень. Разом із тим, в цьому є і провина інших державних інституцій, зокрема, у відсутності адекватної кількості суддів і, як наслідок, надмірного навантаження на судову систему", – сказав в.о. голови ВС.

Як повідомлялося, раніше 137 новопризначених суддів склали присягу та набули повноважень.

ЄСПЛ Суд Судді Верховний Суд

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь