Українські вчені вперше провели одночасне радіозондування атмосфери в Антарктиці Відео 26.03.2025 06:03 Укрінформ Українські метеорологи провели унікальний експеримент – паралельно запустили радіозонди з антарктичної станції «Академік Вернадський» та судна «Ноосфера».
Про це у Фейсбуці повідомив Національний антарктичний науковий центр та оприлюднив відео запуску радіозондів, передає Укрінформ.
Як зазначили у НАНЦ, такий експеримент провели вперше за весь час досліджень українців в Антарктиці.
Радіозонд – це спеціальний пристрій, який підіймається в повітрі на заповненій гелієм кульці. Весь шлях він вимірює низку параметрів (температуру, вологість тощо) й одразу передає дані на землю.
Таке сканування на висоті до 20 км дає найточнішу інформацію, щоб вивчати різні процеси в атмосфері та прогнозувати погоду. Адже приповерхневий моніторинг (до 2 метрів) дозволяє побачити лише частину того, що відбувається в атмосфері.
Одночасний запуск зондів на «Вернадському» і «Ноосфері», яка вже перебувала за 200 км від станції, допоміг зафіксувати, як змінюється погода. Це дасть змогу науковцям більше дізнатися про те, як утворюються хмари й опади в цьому районі, а також як це впливає на океан, морський лід і танення льодовиків.
Українські полярники проводили експеримент два дні поспіль, загалом запустивши по 4 радіозонди. З «Вернадського» це робили науковці 30-ї експедиції, а з «Ноосфери» – учасники 29-ї Української антарктичної експедиції та сезонного загону.
За словами авторки дослідження, метеорологині Анастасії Чигаревої, «такі паралельні запуски важливі під час зміни погоди, а також коли відбуваються процеси, цікаві з точки зору утворення хмар та опадів. Зокрема циклонічні вихори та атмосферні фронти».
«За допомогою радіозондування ми можемо краще зрозуміти ці процеси та відповідно – змоделювати їх на майбутнє», – зазначила вона.
Як повідомляв Укрінформ, команда 29-ї УАЕ вирушила додому, а 30-та стала повноправним господарем на станції «Академік Вернадський».
Фото: Національний антарктичний науковий центр, ілюстративне
Антарктика Погода Станція “Академік Вернадський” атмосфера
Источник: www.ukrinform.ua