З початком повномасштабної війни попит на інженерів колосально збільшився – ректор КПІ Ексклюзив 01.04.2025 05:06 Укрінформ В Україні з початком повномасштабного вторгнення відзначається колосальне збільшення попиту на інженерних фахівців з боку роботодавців.
Про це в інтерв’ю Укрінформу повідомив ректор Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Анатолій Мельниченко.
«Попит серед абітурієнтів – це одна сторона затребуваності освітніх програм університету, і цей попит часто не відображає реальних потреб нинішньої і майбутньої економіки. Тому потрібно звертати увагу і на запити ринку праці щодо фахівців. З початком повномасштабного вторгнення колосально збільшився попит на інженерних фахівців саме з боку роботодавців. Їм потрібні фахівці з прикладної механіки, хімічних технологій, біотехнологій, матеріалознавства, електроніки, телекомунікацій і, безумовно, ІТ», – наголосив він.
На його переконання, Україна може стати однією з ключових держав, яка вироблятиме високотехнологічне озброєння та військову техніку і конкуруватиме на світових ринках. «А для цього потрібні будуть інженери – від хіміка-технолога до механіка, матеріалознавця, інженера-електроніка», – наголосив ректор.
За словами Мельниченка, з боку абітурієнтів зберігається стабільний попит на спеціальності, які стосуються ІТ-напрямку: програмна інженерія, інформаційні технології, комп’ютерна інженерія, комп’ютерні науки.
«Крім того, університет є одним з лідерів по набору з авіаційної інженерії, біомедичної інженерії, авіоніки, атомної енергетики. Також затребувані освітні програми гуманітарного, суспільствознавчого профілю. Наприклад, психологія минулого року користувалася високим попитом серед вступників», – сказав він.
За його словами, у КПІ також мають сертифікатну програму «Військова психологія». Адже вже сьогодні є необхідність працювати і з людьми, які воюють, і з тими, хто повертається з фронту. «З цією метою у нас відкритий Центр ветеранського розвитку, введена посада помічника ректора по роботі з ветеранами та ветеранськими організаціями», – зазначив ректор.
Мельниченко також розповів, що у КПІ започатковані програми з інженерії безпілотних та автономних систем, технологій радіоелектронної боротьби, робототехніки, кібербезпеки об'єктів критичної інфраструктури, інженерії систем озброєння та військової техніки, а також освітні програми з гуманітарного розмінування бакалаврського та магістерського рівнів.
«Ми свідомі того, що проблема розмінування буде із нами десятиріччями, беручи до уваги розміри територій, які потребуватимуть фахового опрацювання… Один зі шляхів скоротити термін очищення українських земель – стати не лише споживачами технологій розмінування, а й осередком їх вироблення та модернізації. Врешті-решт, ми живемо й у час можливостей. І це можливість для наших молодих фахівців стати передовими у цій галузі у світі», – зазначив він.
Торік у КПІ була відкрита міждисциплінарна освітня програма з робототехніки, яка об’єднує дві спеціальності – автоматизацію та прикладну механіку. «Це один з напрямків, який в університеті матиме пріоритетний розвиток. Сьогодні ро́боти виконують важливі у функції цивільного характеру, але для нас зараз перш за все – це роботизовані технології для оборони. В ЗМІ можна почути, що на деяких ділянках фронту вже використовуються наземні роботи, Україна одна з перших їх використала в бойових умовах», – зазначив ректор.
Він також поінформував, що формат навчання в університеті зараз змішаний з міркувань безпеки. Лекції здебільшого проходять онлайн, а лабораторні заняття, практичні, особливо на інженерних спеціальностях, намагаються проводити в очному режимі. «Навіть тих, хто навчається на соціогуманітарних спеціальностях – соціологів, лінгвістів, юристів, – намагаємося виводити в очний режим, бо тут є питання і фаховості підготовки, і соціалізації», – зауважив Мельниченко.
Водночас, за його словами, виш активно працює над тим, щоб розширити кількість укриттів у гуртожитках та корпусах: «…Вони ремонтуються, облаштовуються та атестуються Державною службою з надзвичайних ситуацій. За останні пів року ми додатково ввели в експлуатацію 700 місць у навчальних корпусах та гуртожитках. Зараз готується до відкриття перша черга великого укриття у одному з найбільших навчальних корпусів, активну участь у створенні якого взяли студенти: вони надали пропозиції щодо комфортнішого користування ним не тільки як укриттям, а і як студентським простором».
Також ректор зазначив, що університет шукає можливості для оновлювання лабораторної бази.
Як повідомляв Укрінформ, на початку року найзатребуванішими на ринку праці були професії електромонтера, швачки, слюсаря-сантехніка та електрогазозварювальника.
Технології Професії КПІ Ринок праці
Источник: www.ukrinform.ua