Законопроект 8041, який ставить на меті посилення відповідальності для малих підприємців, вплине на роботу близько 300 тисяч підприємців. Про це у коментарі “Інформатору” розповів голова руху SaveФОП Сергій Доротич.
На днях президент розглянув петицію з вимогою накласти вето на законопроект. В результаті документ було підписано, проте прем’єру Денису Шмигалю запропоновано “забезпечити моніторинг впливу на впровадження норм Закону на діяльність бізнесу та у разі виявлення проблемних питань оперативно вживати заходів для їх урегулювання, включаючи ініціювання відповідних законодавчих змін”. Автор петиції говорить, що ФОПи незадоволені перебігом подій.
“Чіткої статистики немає в Україні, це, до речі, показник, що всі обрахунки, на які посилаються законотворці – написані вилами по воді. Але те, що ми провели шляхом внутрішнього опитування та проведенням певних паралелей, дозволяє стверджувати, що близько 300 тисяч підприємців підпадають під дію відповідних законодавчих змін. Вони повинні використовувати касові апарати, надавати відповідну звітність і нести відповідну відповідальність”, – каже Доротич.
Також за словами Доротича, у більшості підприємців під час війни немає можливості працювати в нових умовах, уникаючи порушень. Це стосується фізичних та технічних умов роботи, зокрема віддалена праця чи відключення світла.
“Що стосується готовності ФОПів та їхнього сприйняття, то скажу так: шляхом опитування буду стверджувати, що 95% фопів незадоволені зазначеними рішенням, і не готові до його введення. І не тому, що вони такі погані, несвідомі чи некомпетентні, а тому, що немає фізичної можливості під час війни – бухгалтери працюють віддалено, знаходяться вимушені у миграції, і відбуваються постійні відключення світла”, – каже Доротич.
Зокрема, Доротич заявив, що через блекаути підприємці можуть не встигати закривати касовий день. А це, у свою чергу, створює привід для контролюючих органів для накладання штрафів.
“Відсутність електроенергії, постійні тривоги. Як наслідок підприємці не встигають закрити касовий день, правильно провести документацію, щоби на них не було претензій. А це розв’язує руки перевіряючим, які приходитимуть за нестачу якогось папірця, який потрібен тільки податковій, він не потрібен споживачеві. Споживачу треба якісний та дешевий товар, якісна та дешева послуга. Тому всі заяви влади про право на чек, це точно від несповна розуму”, – каже він.
Якими змінами не задоволені ФОПи
Після початку повномасштабного вторгнення держава оголосила про податкову реформу. Замість ПДВ та податку на прибуток бізнесу встановили за бажанням ставку 2% від обороту, спростили облік, для малого бізнесу (I й II групи ФОПів) встановили добровільну сплату єдиного податку, скасували майже всі перевірки. Ці правила мали діяти, поки в країні триває воєнний стан, але з 1 липня 2023 року повернули довоєнну схему оподаткування:
- скасували 2% єдиного податку для ФОП ІІІ групи і повернули до 5%,
- повернули сплату єдиного податку для І та ІІ групи ФОПів,
- повернули перевірки та штрафи за порушення, зокрема за невикористання РРО (касовий апарат).