Україна тримає запаси високовольтних трансформаторів у Європі на випадок нових російських обстрілів енергосистеми взимку. Вони зберігатимуться у Польщі та Румунії до того часу, поки не стануть потрібні в Україні.
Як повідомляє видання The Economist, Київ замовив сотню нових трансформаторів. Половину трансформаторів мали виробити в Україні, інші – закупити за кордоном. Втім, через російські удари по підприємствах, українських трансформаторів зуміли виготовити небагато. Саме тому через загрозу нових обстрілів взимку, іноземні трансформатори зберігатимуться у Польщі та Румунії.
Видання зазначає, що запаси трансформаторів є необхідним заходом для забезпечення стабільної роботи енергосистеми взимку. Наступна зима може бути навіть гіршою за минулу, оскільки росіяни продовжують обстрілювати українські електростанції.
У публікації зазначають, що Україна має унікальні схеми розподілення електроенергії та обладнання по всій країні, які дозволяють запобігти блекауту чи колапсу навіть у разі виведення з ладу частини енергосистеми. Однак ці схеми не можуть повністю захистити від влучань російських снарядів.
Росія зруйнувала майже половину української енергосистеми
Російські обстріли завдали величезної шкоди енергосистемі України. У звіті ООН зазначалося, що у квітні 2023 року можливості генерації електроенергії в країні скоротилися на 51% порівняно з періодом до російського вторгнення.
Атомна енергетика залишається ключовим джерелом електроенергії в Україні, а захоплення росією Запорізької АЕС призвело до падіння потужності на 44%. Падіння відбулося навіть попри те, що три інші АЕС перебувають під контролем України.
Такі втрати спровокували значні проблеми для українських домогосподарств і підприємств. У середньому українці провели без електроенергії п’ять тижнів з 10 жовтня до кінця грудня 2022 року.
Українські інженери працюють над відновлення енергетичної системи. Однак це повільний процес, а наступна зима може бути ще гірша за минулу через загрозу російських обстрілів.
Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що Kyivstar, Vodafone і lifecell мають підготуватися до ймовірних тривалих блекаутів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- У багатьох областях України немає світла – в Міненерго розповіли, що сталося
- Як уникнути стресу під час блекаутів: рекомендації від МОЗ
- Чому тисячі мешканців Київської та Дніпропетровської областей залишились без світла – пояснення Міненерго