5 помилок, які не дадуть фікусу стати красивим: пересадка, догляд, шкідники

У цій статті розповімо вам про основні принципи вибору, пересадки та догляду за фікусом, які допоможуть вам виростити фікус, схожий на ті, які продають у квіткових магазинах, інформує Ukr.Media.

Розберемо каучуконосні фікуси. Вони є одними із найпоширеніших, недорогих, але при цьому красивих.

Помилка 1. Світло є, але не там, де треба

У мене вдома є звичайнісінький з фікусів (на ньому ми зупинимося докладніше трохи нижче), а також є два незвичайні сорти: шріверіана та одрі. Саме вони є яскравими прикладами того, як змінюється їхній зовнішній вигляд при недотриманні першого правила догляду — неправильного освітлення.

Фікус Одрі — росте добре, але тягнеться до світла

Обидва ці фікуси стоять у мене на стелажі, природного освітлення там практично немає і весь світ — це лампи досвітки, розташовані збоку.

Тому перше, про що треба пам'ятати — якщо хочемо, щоб фікус зростав вгору, а не вбік, то джерело світла має бути розташоване зверху.

Фікус шріверіана — теж витягується Тут же варто відзначити, що фікус з темним кольором листа менш прискіпливі до світла, тому і розташувати їх можна вже трохи далі від вікна або джерела світла.

Помилка 2. Неправильний полив

За роки володіння різними фікусами можу сміливо запевнити — рослина практично не вбивається і навіть пара-трійка неправильних поливів зіпсують зовнішній вигляд рослини, але не занапастять її цілком.

На своєму досвіді я вивела таке правило: поливати фікус потрібно тоді, коли просохло щонайменше 2/3 горщика.

Зараз з поливом все нормалізувалося — листя красиве і без плям.

Свідчити про неправильне поливання почне листя, на якому з'являються характерні коричневі плями. Вони можуть бути по краю листа, можуть виявлятися в середині. Якщо таких плям 1-2 на всю рослину — відрегулюйте полив, внесіть з поливом фунгіцид — і, найімовірніше, проблема буде вирішена.

На відміну від багатьох інших рослин, фікуси навіть після заливу ґрунту не завжди варто пересаджувати — коренева система не буде гнити, якщо нормалізувати догляд.

Помилка 3. Неправильний ґрунт

Причина неправильного поливу найчастіше криється у невідповідному ґрунті. Каучуконосний фікус — рослина з потужною кореневою системою, причому це коріння в діаметрі досягає часом сантиметра (і навіть більше).

Універсальний ґрунт, приготований за схемою 50/50, підійде, але для фікуса я його трохи змінюю. Як розпушувач додаю частки великої фракції: у мене це піноскло і кокосові чипси. Вони роблять ґрунт ще більш дихаючим, що не дозволить корінню загнивати.

У ґрунт закладаємо побільше розпушувачів великої фракції.

Помилка 4. Залишити торф'яну таблетку

Найчастіше фікуси, куплені в магазинах, — це екземпляри, привезені з-за кордону. А значить і ґрунт там у більшості випадків — щільний, не рихлий і дуже вологоємний (найчастіше — кокосовий субстрат), а для коріння фікуса це дуже погано.

Тому фікуси я рекомендую або поливати дуже рідко (коли знизу в дренажних отворах сухо), або після покупки пересаджувати.

При пересадці я дотримуюся правила: якщо коренева система в хорошому стані, то повністю прибирати старий ґрунт не обов'язково, достатньо зняти приблизно 1/3 старого субстрату з усіх боків, щоб нове коріння після посадки росло вже в новий субстрат.

Однак у випадку, коли у середині субстрату знайшли залишки оболонки торф'яної таблетки, доведеться піти складнішим шляхом.

Торф'яна таблетка в горщику з кімнатною рослиною — це велика проблема, тому що саме всередині неї розташовується багато коренів, а субстрат там — найщільніший. Тобто після поливу одержуємо там ґрунт, який дуже довго не просихає та сприяє гниттю коренів.

Залишки торф'яної таблетки варто максимально видалити з кореневої системи

Якщо рослина невелика — таку оболонку торф'яної пігулки я видаляю повністю, повністю розбираючи кореневу систему. Чим доросліша рослина — тим більший ризик при такій пересадці її втратити. Тому видаляємо оболонку торф'яної пігулки хоча б частково.

Помилка 5. Неправильна пересадка та адаптація

Головне — вибрати правильний горщик. Я завжди раджу вибирати горщик за розміром кореневої системи, але з фікусом цим правилом можна трохи знехтувати і підібрати ємність трохи більше кореневої системи (на 3-4см з кожного боку).

Горщик вибираємо або за розміром кореневої системи, або трохи більше Не забуваємо: робити так можна тільки якщо ґрунт пухкий і дихаючий!

При посадці все робимо як завжди: на дно насипаємо невеликий шар ґрунту, ставимо рослину, центруємо її і додаємо субстрат по краях, постукуючи горщик по стінках, стискаючи його, щоб ґрунт заповнив собою всі проміжки між корінням.

Після цього рослину рясно проливаємо розчином стимулятора росту для коренів, обприскуємо водою з препаратами-антистрес, надягаємо зверху пакет (щоб при поки що непрацюючих коренях листя не випаровували вологу швидше, ніж можуть її отримати) і ставимо під лампу досвітки.

Останній абзац — це і є правильна адаптація рослин під час стресової пересадки. І вона дуже важлива, оскільки сильно знижує ризик втратити рослину.

Шкідники

Ну і насамкінець, не забувайте, що фікуси просто обожнюються різними шкідниками: павутинний кліщ, щитівка, борошнистий червець, трипси (залишають на листя сліди-доріжки).

Позбутися їх можливо, але варто пам'ятати: від павутинного кліща застосовуємо акарицид, від інших — інсектицид. Обробок потрібно як мінімум 2-3, з інтервалом 3-5 днів!

Після всіх маніпуляцій ставимо фікус під лампу! Ось начебто і все.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь