Що посадити під зиму: культури, яким не страшні морози

Осіння пора – час збору врожаю і підготовки до нового сезону. Від того, як город піде в зиму, залежатиме обсяг весняних клопотів. Саме з цієї причини досвідчені городники ніколи не втрачають можливості провести з осені якомога більше робіт. Підготувати грядки, внести добрива. А ще – висадити частину культур, інформує Ukr.Media.

Що можна посадити на зиму?

І цибульні, і зелені, і коренеплоди. Плюсів у такого підходу багато: сходи з'являються раніше, ростуть більш міцними, частина культур встигає віддати урожай до активізації їх основних шкідників, вихід продукції виходить на два тижні раніше, є можливість повторних посадок.

Загальні правила підзимових посівів

Для підзимових посівів не обов'язково виділяти велику ділянку землі. Якщо продукція не на продаж, а для свого столу, грядка загальною площею 5-6 кв. м. повноцінно забезпечить сім'ю з 4-5 осіб і вітамінною зеленню, і ранніми коренеплодами.

Місце для підзимових культур краще вибрати доступне, сонячне, без схилу. Так як час сіяти прийде пізніше ( в останній декаді жовтня, а на півдні – листопада), то землю краще підготувати заздалегідь. Ще в серпні слід внести добрива, перекопати грунт, розрівняти, а перед морозами (поки верхній шар ще не замерз) – зробити борозенки.

Існує правило і для норм висіву. Так як неминучий ризик випаду (втрати) частини насіння, норму потрібно збільшити на 25-50%. Сіяти насіннєвий матеріал необхідно сухим: після посіву ні в якому разі не поливати.

Деякі городники практикують не підзимовий, а зимовий посів. Таке теж можливо, в січні, лютому. Виправдовує себе цей метод там, де нестійкі осінні температури можуть спровокувати раннє проростання насіння. Однак у такому випадку необхідно мати запас землі, щоб присипати промерзлі борозенки. У південних регіонах цей метод замінюється посівами в січневі або лютневі «вікна», коли грунт відтає, але ще не встигає прогрітися настільки, щоб дати насінню зростання.

Після посіву, в цілях кращого зчеплення поверхні насіння з грунтом, землю над борозенками рекомендується ущільнити. А для утеплення – замульчувати. Взимку потрібно постаратися накидати на пасма снігу. Рано по весні накрити їх плівкою, натягнуто на дуги – це дозволить землі раніше прогрітися, прискорить проростання і зростання посіяних культур, захистить сходи у разі поворотних заморозків.

Кріп

Насіння кропу сходять вже при +3 °С, тому їх можна висівати тільки при сталому похолодання. Вдень це може бути 0…+2 °С, вночі -2…-3 °С. Глибина загортання насіння-2,5-3 см. Відстань між рядами 20 см. Можна застосувати і віялове сіяння по поверхні, перемішавши насіння з піском, і обов'язково зверху замульчувавши. Посіяний на зиму кріп буде готовий до столу в середині травня.

Петрушка

Листова петрушка сходить вже при +2 °С тепла. Її сходи вільно переносять температуру до -9 °С. Але насіння проростає недружно, тому підзимовий посів для неї більш вигідний, особливо в південних регіонах. Він дозволяє петрушці виграти час і почати більш дружню вегетацію. Глибина посіву насіння 1-1,5 див, Відстань між рядами – 20-25 см.

Кінза

Хороша для посівів пізньої осені і кінза. Її сходи не бояться зворотних весняних заморозків і вільно переживають похолодання до -8…-10 °С. Глибина посіву насіння 1-1,5 см. Відстань між рядами 25-30 см.

Салат

Виграшно висівати на зиму салат – ранній урожай виходить незалежно від того дощовою вдалася весна або сухою. Насіння цієї культури добре переносять низькі температури, тому посів проводять при стійкому похолоданні, коли показники термометра опускається до позначки -2…+2 °С. Глибина загортання насіння 2 см. Відстань між рядками – 30-40 см.

Шпинат

Підзимовий посів шпинату має два терміни. Перший – в останніх числах вересня. Рослини встигають сформувати розетку невеликих листочків, які і будуть зимувати під сніговим укриттям. Із приходом весняного тепла вони відразу рушать в зростання і вже через півтора тижні з грядки можна буде зривати перші вітамінні листочки. Другий термін – у листопаді-грудні (залежно від кліматичної зони), у разі настання стійких заморозків. В такому випадку насіння проклюнуться вже у весняні строки, що теж непогано, так як культура дасть ранній урожай. Глибина загортання насіння 3-4 см. Відстань між рослинами – 7-10 див Між рядами – 15-20 см.

Морква

Для посіву моркви землі потрібно осісти, отже, грядку необхідно готувати заздалегідь. Строки сівби настають при показниках термометра в районі +2…+4 °С. Глибина загортання насіння 3-4 см, Відстань між рядами – 15-20 см. Вибіркова прибирання коренеплодів почнеться з початку червня, але потрібно пам'ятати: посіяна з осені морква зберігається гірше, ніж при весняній посадці, тому краще заздалегідь продумати необхідний обсяг продукції.

Буряк

З посівом буряків поспішати не можна, його насіння здатні прорости вже при +5 °С, тому терміни підзимового посіву необхідно змістити на період стійкого похолодання, – 2…- 4 °С. Глибина загортання насіння 3-4 см. Відстань між рослинами – 5-10 см. Між рядами – 20-30 см. Перший збір коренеплодів від підзимових посівів буряків можна буде провести вже в кінці травня-початку червня. Але такий буряк зберігається гірше, ніж при весняній посадці.

Селера

Частіше підзимовий посів селери застосовують до листових сортів, причому підходить будь-який з них. Але і серед кореневих є сорти, придатні для посіву з осені. Глибина загортання насіння 1,5-2 см.

Цибуля-порей

З посівами цибулі-порей не поспішають. ЇЇ сходи бояться морозів, тому насіння висівають не раніше, коли термометр почне показувати нижче 0 °С. Застосовують метод, в основному, на півдні. Загортання насіння 1,5 см. Відстань між рослинами – 8-12 см. Між рядами – 30-35 см.

Часник

Озимий часник висаджують двома методами. Метод поглибленої посадки застосовується, в основному, в зонах з холодним кліматом. Виконується в середині серпня і передбачає заглиблення зубчиків на 10-15 см. Звичайним методом (традиційним) саджають за два тижні до стійкого похолодання, при цьому мається на увазі закладення зубчиків на 3-5 см. Його терміни – останній тиждень вересня, якщо це середня смуга, початок листопада – на півдні. Відстань між зубчиками 10-15 см. Відстань між рядами – 20-25 см.

Редис

Насіння редиски добре проростають і при досить низьких температурах, з цієї причини поспішати з їх висівом не можна, відтягнувши момент посадки на кінець листопада.

Щавель

Щавель – одна з найбільш рекомендованих для посіву на зиму рослин. Посіяний з осені він раніше сходить і раніше віддає зелень. Та й підходять до такої посадки практично всі його сорти. Глибина закладення 1-1,5 см. Відстань між рядами – 15-20 см.

Картопля

Підзимова посадка картоплі не є традиційною, проте має місце, так як на глибині 10-15 см бульби добре переносять зниження температури навіть до -10 ° С. При даному методі бульби відбирають масою 100-150 г. Висаджують їх без яровизації. Час посадки – перші нічні заморозки, коли в денний час земля ще відтає.

Спосіб посадки – здвоєні грядки, щоб навесні встановити над рядами дуги. Ширина грядок – 70 см, відстань між грядками – 80 см, між рядками в грядці – 45 см, між бульбами 25-30 см. Глибина загортання бульб – 15-20 см. Посадка в шаховому порядку.

Капуста

Підзимова посадка капусти практикується не часто, в основному – в регіонах з відносно теплим кліматом. Але і для півдня в такому методі є ризик – швидко з'являються сходи, які можуть вимерзнуть при нестійких весняних температурах. Однак, рекомендовані сорти для підзимової посадки існують.

Глибина загортання насіння капусти складає 1,5-3 см. Норма висіву на квадратний метр – 0,1-0,2 г.

Крім перерахованих культур, під зиму можна посіяти спаржу, рукколу, брукву, огіркову траву, мангольд, ревінь, хрон, фенхель, пастернак, цибулю-батун та ріпу.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь