22 вересня – День праведних Іоакима і Анни: історія, традиції та прикмети свята

Свято Іоаким і Анна відзначають щорічно 22 вересня. Церквою в цю пору шанується пам'ять кровних батьків Діви Марії (Пресвятої Богородиці) святих Іоакима і Анни, інформує Ukr.Media.

Святі були прямими предками Христа, тому носять загальну приставку "Богоотці". Анна була народжена в сім'ї священника (Аоронова гілка), а її чоловік Іоаким походив з роду Давидова (царя Давида).

Історична довідка

До народження Богородиці сімейна пара була бездітною. Це приводило їх у відчай. Тому кожен день подружжя ревно молилося Богу про послання їм дітей.

Одного разу Іоаким зайшов в храм, щоб принести чергову жертву Богу, але отримав відмову від місцевого священника, тому що був бездітним (згідно з ізраїльськими традиціями того часу: люди, що не мали потомства, вважалися якщо не проклятими, то неповноцінними).

У скорботі і сум'ятті духу з приводу неможливості мати дітей, Іоаким відправився в пустелю, щоб ревно молитися Господу про щастя дітонародження.

Через 40 днів проведених в старанній молитві, Іоакиму з'явився ангел, який сповістив святому про швидке народження в їх родині дочки.

Ангел також повелів йому повертатися в Єрусалим до дружини, і повідав тому, що їх дочку чекає велика слава і її життя буде присвячене справі Господній.

У той самий день ангел відвідав і Анну, порадувавши її звісткою про швидке народження дочки. Він сказав назвати дівчинку Марією.

Через 9 місяців у святих дійсно народилася дівчинка, яку пізніше вони віддали на навчання в Єрусалимський храм для допомоги в богослужіннях.

Народні традиції та обряди

На Іоакима і Анну в народі традиційно заведено оновлювати вогонь в будинках. Для цього на ньому спалювали весь старий одяг, щоб сім'ю не здолали різні хвороби, псування, пристріт і нещастя.

Дітей з раннього ранку виставляли на поріг і обливали холодною водою.

Наречені (і сім'ї, які очікують поповнення) на 22 вересня пекли солодкі здобні пироги і пригощали ними рідню, сусідів і повитух, які будуть приймати пологи.

Крім цього, повитухи обдаровувалися різними подарунками і підношеннями. Звідси 22 вересня в народі також заведено називати «піднесений день».

Діти в цей день зобов'язані були поводитися особливо смирно і благообразно. Бути слухняними і щиро попросити у батьків вибачення за раніше вчинені дурниці і пустощі.

До вечора весь рід збирався за одним загальним столом, де поминали померлих.

Повір'я і прикмети:

  • У народі вірили, що жіночі молитви про послання дітей в цей день будуть особливо ефективні;
  • Люди, народжені на 22 вересня, вважалися особливо майстерними в лікуванні та прийнятті пологів. Дівчинка, яка народилася в це свято зі стовідсотковою ймовірністю ставала майбутньою медсестрою і повитухою. Хлопчика чекала професія лікаря, або травника;
  • Горобці далеко від житла не відлітають і з рук їдять — чекайте важливих гостей або швидкого поповнення в родині;
  • Корова до себе неохоче підпускає і погано доїться — час запрошувати бика.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь