Нове дослідження американських вчених доводить, що плач малечі буквально викликає в організмі матері хімічну реакцію, завдяки якій виділяється грудне молоко. Було виявлено, що 30 секунд безперервного плачу немовляти викликало вивільнення хімічної речовини в мозку, що контролює виділення грудного молока у мам.
Іншими словами, в годуючої мами, що чує плач дитини, протягом кількох хвилин може витікати молоко. Дослідження провели вчені NYU Langone Health, пише The Guardian. Його важливість американці порівняли із технологічними польотами людства на Марс.
Користь годування груддю
Не дивно, що питання природного вигодовування займає увагу і викликає підвищену цікавість вчених світу. Давно встановлено, що в молоці матері є близько тисячі інгредієнтів, які потрібні дитині, щоб вона нормально росла, розвивалася і була здоровою.
Грудне вигодовування вкрай важливе для здоров’я дітей, зазначають в МОЗ. Постійний та безпосередній контакт шкіри немовляти до шкіри матері в перші моменти після народження вкрай важливі для подальшого розвитку дитини.
Центр громадського здоров’я МОЗ України пояснює, що грудне молоко є ідеальною їжею для немовлят. Воно безпечне та містить необхідні антитіла, що сприяють захисту дитини від хвороб. Крім того, науково та медично доведено, що діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, мають менший ризик ожиріння, розвитку діабету на пізніших етапах життя.
Грудне молоко має заспокійливу дію, діти, які ростуть на грудному вигодовуванні менше плачуть, мають кращий зір. Грудне вигодовування сприяє розвитку вилочкової залози, що виробляє Т-клітини, необхідні для захисту імунітету. Грудне молоко містить магній, що підтримує міцність кісток, цинк, а також допомагає розвитку інтелекту дитини.
А отже, якщо дитини харчується грудним молоком, вона матиме:
- здорову нервову систему,
- струнку фігуру,
- гарний зір,
- високий імунітет,
- міцні кістки,
- сильний інтелект.
Грудне вигодовування захищає і мам. Воно зменшує ризик:
- післяродової кровотечі,
- післяпологової депресії,
- раку молочної залози,
- раку яєчників,
- діабету II типу.
Саме грудне молоко є ідеальною їжею для немовлят!
Про користь грудного вигодовування говорив і відомий український педіатр – лікар Євген Комаровський.
“Я б настійно рекомендував до шести місяців зосередитися на вашому головному обов’язку в цьому житті. Тобто, шість місяців ви повинні присвятити тільки дитині”, – наполягав він.
Як довго годувати дитину груддю
ВООЗ рекомендує розпочати ГВ в перші години життя немовляти. Упродовж перших шести місяців дитина має перебувати виключно на грудному вигодовуванні. Мати має продовжувати його далі – до 2 років і більше, – поступово вводячи до раціону харчування відповідний доброякісний прикорм.
Коли дитина тільки народилася, рекомендується годувати її на вимогу. В середньому – кожні дві-три години. Діти харчуються за потребою, залежно від апетиту. Для малюків від 4 місяців приблизна кількість сеансів грудного вигодовування може бути 4-13 на день. Годувати немовлят вночі також є нормою. Коли настає відчуття ситості – годування припиняють.
Ситуація щодо грудного вигодовування в Україні: ставлення суспільства
Днями у Дніпрі сталася ситуація, за якої годуючу маму примушували пройти в спеціальну кімнату задля того, аби нагодувати немовля. Працівниця магазину Colin’s, за словами самої мами, повідомила, що магазин має спеціально облаштовану для цього кімнату, адже “годувати, це як ходити в туалет”, і буцімто правила забороняють робити це в торговому залі чи навіть примірочній. Натомість адміністрація магазину спростовує заборону і наголошує на тому, що жінку просили “просто прикрити за собою двері”, адже відвідувачі здатні відреагувати на побачене по-різному.
Мамою виявилась еко-активістка ГО SaveDnipro Ірина Черниш, яка і написала про подію на власній Facebook-сторінці. Вона разом із чоловіком, що був присутній в ТЦ, пообіцяла звернутись за роз’ясненнями щодо офіційної позиції компанії з цього питання. Втім, свій пост вона почала так: Colin’s проти грудного вигодовування. Найбільше обурило жінку те, що надважливе для її малюка грудне вигодовування порівняли з походом в туалет.
Соцмережі з цього приводу розділились. Одні підтримали маму, мовляв, сюр, що жінки які народжують в такий важкий для країни час – ще й під осуд підпадають. Інші не побачили нічого критичного в зауваженні співробітниць торговогї зали, адже якщо є окрема кімната спеціально для того, аби погодувати малечу, чому б не пройти саме туди, навіщо роздувати з мухи слона?
Як би там не було, та ситуацію прокоментувала засновниця ГО “Молочні ріки України”, психологиня, консультантка з грудного вигодовування Ксенія Соловей. Вона пояснила, що в Україні немає заборони на годування дитини груддю. Тобто кожна мама може це робити будь-коли і будь-де, усе інше – питання зручності, етики та гостроти відчуття власних кордонів.
За словами експертки, один із принципів грудного вигодовування – годування на вимогу, тобто тут і зараз. Адже прикладання до грудей для дитини – це не лише поїсти, а й заспокоїтися та заснути. Для мами це теж важливо, адже її організм розуміє, що молоко потрібне, і воно виробляється на потребу. Крім того, перші три місяці життя дитина може прикладатися до грудей кожні 30 хвилин.
“Тому не можна сказати, що жінці потрібно було в цей момент кудись піти і там погодувати. Це потрібно шукати цю кімнату для матері й дитини, де вона є, скільки це займе часу, поки вона туди потрапить. І весь цей час дитина буде плакати”, – пояснила Ксенія Соловей.
Годувати груддю – це нормально, будь-де і в будь-який час!
За її словами, такі кімнати часто об’єднані з туалетом. Тобто це дійсно не місце для годування. Там є пеленальний столик, можна помити дитину, але немає де сісти. Дитина годується не 10 хвилин, а в місяць може важити 4,5 кг. Тому тримати немовля на руках стоячи важко.
Експертка з грудного вигодовування підкреслила, що це процес, на який не потрібно звертати увагу. А якщо комусь дивитись на годуючу маму незручно – завжди можна не дивитись. Також вона додала, що грудне вигодовування – це норма, яку має отримувати кожна дитина.
Українська історія питання
У 1995 році Україна приєдналася до програми підтримки грудного вигодовування немовлят. Була розроблена програма “Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2000–2005 роки”
У 2019 році в Україні відкрили перший Банк грудного молока на базі Перинатального центру в Києві.
У 1990 році представники Всесвітньої організації охорони здоров’я та Дитячого фонду ООН UNICEF прийняли The Innocenti Declaration на підтримку грудного вигодовування.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Кір в Україні: МОЗ фіксує перші випадки небезпечного вірусного захворювання
- Українці знов пересварилися: уряд просять зробити "Постинор" безрецептурним
- Препарат від рідкісної хвороби вартістю 100 тис доларів можна отримати безкоштовно: в яких областях