В Україні діє “Програма медичних гарантій”, яка передбачає низку безкоштовних медичних послуг для пацієнтів. Це стосується лікарень, які підписали договір з Національною службою здоров’я. У Міністерстві охорони здоров’я пояснили, які аналізи українці можуть зробити, не заплативши за це жодної копійки.
За словами представників МОЗ, безкоштовні аналізи можна зробити в центрі надання первинної допомоги. Це стосується аналізів, які входять до переліку “Первинна медична допомога”: зокрема, це загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, рівень глюкози у крові, загальний рівень холестерину та інші.
Зазначається, що вагітні жінки можуть зробити всі призначені гінекологом аналізи безкоштовно в жіночій консультації. Йдеться про ті консультації, які мають договір з пакетом “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”. Держава також сплачує за пацієнта аналізи, які необхідні для діагностики та лікування. Це також стосується онкологічних захворювань, лікування туберкульозу тощо.
Важливо, що аналізи також є безкоштовними, якщо пацієнт перебуває в стаціонарі, планово чи екстрено. В такому випадку необов’язково мати направлення від лікаря. При цьому важливо пам’ятати, що електронне направлення виписує лікуючий лікар — або лікар первинної ланки, або вузький спеціаліст, і тільки якщо це потрібно для встановлення діагнозу чи призначення лікування. Також пацієнт не має право на аналізи за власним бажанням.
У Міністерстві охорони здоров’я підкреслили, що пакети “Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах” та “Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня” передбачають безкоштовне проведення таких аналізів:
- розгорнутий клінічний аналіз крові;
- біохімічний аналіз крові;
- коагуляційний гемостаз;
- глюкоза в цільній крові або сироватці крові;
- С-реактивний білок;
- дослідження спинномозкової рідини;
- тестування на сифіліс, гепатити, ВІЛ, SARS-CoV-2;
- загальний аналіз сечі;
- бактеріологічні й гістологічні дослідження;
- цитологічні й патоморфологічні дослідження;
- інші лабораторні дослідження відповідно до галузевих стандартів.
Безкоштовна медицина в Україні
Нещодавно стало відомо, що вперше в Україні будуть безкоштовно лікувати генетичні захворювання інноваційними ліками. Зазначається, що це відбуватиметься в Західноукраїнському медичному центрі у Львові. Це стало можливим завдяки тому, що благодійний фонд Direct Relief надав від виробника комбінований лікарський засіб. Ці препарати допоможуть пацієнтам з муковісцидозом (рідкісний, прогресуючий, небезпечний для життя стан, який призводить до утворення густого слизу, що вражає легені, печінку, шлунково-кишковий тракт (ШКТ), пазухи носа, потові залози, підшлункову залозу та репродуктивну систему).
Також стало відомо, що у Львівську, Дніпропетровську, Харківську, Одеську, Хмельницьку та Київську області розподілять препарат для лікування пацієнтів від СМА. Це рідкісний і дороговартісний препарат “Spinraza”, який застосовують під час терапії пацієнтів зі спінальною м’язовою атрофією (СМА). Крім того, в МОЗ повідомили про домовленість про безперервне лікування пацієнтів, які вже отримують ці ліки, ще як мінімум на два роки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Кір в Україні: МОЗ фіксує перші випадки небезпечного вірусного захворювання
- У київській лікарні “Охматдит” трансплантували кістковий мозок однорічній дитині: допоміг донор із США
- Допомога тим, чиї близькі зараз на фронті – інструкція МОЗ
- Як отримати електронний лікарняний та навіщо він потрібен