СБУ встановила особи двох коригувальників, які навели російський ракетний удар “Іскандером” по кафе у селі Гроза на Харківщині, внаслідок чого загинуло 55 людей. Зловмисниками виявились двоє місцевих жителів — 30-річний Володимир Мамон і його молодший брат 23-річний Дмитро Мамон, які під час окупації Харківщини перейшли на бік російських загарбників. “Інформатор” з’ясував подробиці резонансної справи.
Зранку у середу, 11 жовтня, Служба безпеки заявила, що по гарячих слідах встановила зрадників, які скоригували російський ракетний удар по кафе у селі Гроза на Харківщині 5 жовтня. Ними виявились колишні співробітники поліції Харківщини: Володимир Мамон був поліцейським батальйону конвойної служби ГУНП у Харківській області й перейшов на бік ворога. Його брат Дмитро був поліцейським патрульної поліції в Харківській області. Коли в Україну прийшла війна брати охоче пішли на співпрацю з окупантами – Володимир, приміром, став “начальником карного розшуку” в смт Шевченкове.
Рідні брати – коригувальники удару по свому ж селі
“Однак, напередодні звільнення регіону обидва зрадники разом із родинами втекли до рф, де продовжили працювати на користь країни-агресора. За вказівками російських окупантів вони дистанційно розпочали формувати власну мережу інформаторів на підконтрольній Україні території. Для цього “втемну” залучали до підривної діяльності своїх родичів, сусідів та знайомих з деокупованих міст та селищ Харківщини. Під виглядом дружніх розмов та листувань у месенджері зрадники випитували у людей відомості про дислокацію Сил оборони та масові заходи на території регіону”, – повідомили в СБУ.
Став поліцаєм
Про Володимира Мамона у Грозі та у сусідньому Шевченковому кажуть, що той був як звір. Чоловік і до цього був брутальним та любив гроші, а під час окупації взагалі відчув вседозволеність.
Володимир Мамон народився і на момент окупації мешкав у селищі Чкаловське на Харківщині, що за 40 кілометрів від обласного центру. Росіяни окупували Чкаловську громаду дев’ятого березня 2022 року. Невдовзі Володимир Мамон, який на той час вже близько півтора року пропрацював поліцейським конвойної служби, почав співпрацю з ворогами.
Володимир Мамон з племінником
Місцеві свідчать, що Мамон добровільно перейшов на бік ворога, за що отримав обмальовану літерами “Зет” автівку “Нива” і власну зброю. А далі для місцевих почалося пекло.
Мамон почав роз’їжджати окупованою територією Чкаловської громади й нібито патрулювати. Також він розвозив окупантам на блокпости харчі, воду і цигарки. Місцевих мешканців затягував у підвали, де катував.
Крім того, у середині березня Мамон разом з росіянами навідалися до ветерана АТО Сергія Санжари, який мешкає у селі Гаврилівка Чкаловської громади, і відібрали у нього мікроавтобус. Далі Мамон з росіянами викрали у селищі Чкаловське поліцейський автомобіль “Рено Дастер”, яким до цього користувався офіцер поліції Олександр Настенко.
Як ідеться в тексті підозри, Володимир Мамон на своєму Z-мобілі їздив на чолі колони окупантів і здавав учасників бойових дій, які мешкають у Чкаловському. Після чого росіяни забирали учасників АТО на “перевірку”.
Поліцейський Олександр Настенко пригадує розповіді місцевих, яким вдалося втекти. “Це теж чув від хлопців, які прийшли до лав ЗСУ після того, як вони втекли з Чкаловського, вони полями виходили. І вони мені розказували, що саме він ходив і показував приміщення, де вони мешкають”, — каже він.
Володимир Мамон в соцмережах
Окрім того, Мамон показав окупантам найкращі місця для розміщення російської артилерії та іншої техніки на території громади. І очевидно, що росіяни з цієї техніки згодом обстрілювали українців.
Державна зрада в умовах воєнного стану, у якій підозрює Мамона офіційне слідство, передбачає позбавлення волі на 15 років або довічне ув’язнення з конфіскацією майна.
Йдуть суди
Вибачати Володимирові посібництво окупантам і зраду Україна не збиралась. Судові засідання за статтею 11 ККУ у справі Володимира Мамона розпочалися з листопада минулого року й слухалися у Полтаві.
На 12 жовтня у Мамона запланований суд
Суди йдуть з осени минулого року
Офіційно Володимир Мамон знаходиться в розшуку МВС з літа минулого року за підозрою у державній зраді. Суд надав дозвіл на його затримання, а також дозволив розглядати його справу в порядку спеціального судового провадження. На четвер, 12 жовтня, заплановане судове засідання в режимі відеоконференції по справі Мамона в Київському райсуді міста Полтави.
Мешканці Грози розповідають, що батьківська хата Мамонів знаходиться тут же, з ними по сусідству. У батька Сергія, колишнього міліціонера на пенсії, три сини – всі пішли за батьком у поліцію – Володимир, Олександр та Дмитро. Разом з батьком вони добровільно перейшли на бік ворога і зараз переховуються у Росії. Дехто з місцевих підтримували зв’язки з Мамонами. Зараз їх розшукують.
Селом ширяться чутки, що Володимир вирішив відсидітися у РФ, а потім повернутися, коли все вляжеться, але українські посадовці відкрили кримінальні справи, йдуть суди. І чоловік зрозумів, що повернутися він не зможе. Тому вирішив таким чином помститися.
В Чкаловському у нього залишилась колишня дружина Ганна та 7-річний син Максим. Ганна зізнається, що з 2021 року майже не підтримує стосунки з колишнім чоловіком, а зараз не знає, як пояснити сину, що батько зрадник і таке вчинив.
Колишня дружина Мамона
“Цих Мамонів ненавиділи ще задовго до війни. Поліцаї всі, всі були там недобрі. Мамон – це шлунок. То їх називали “шлунками” – ненажерливі були, все під себе гребли. Верховодив і заправляв там усім батько. Казали, що Володимир і Дмитро ніби-то в Росії в поліцію влаштувалися, де середній син їх прилаштувався там – невідомо. Вони туди гайнули, бо думали, що там добре буде, переїдуть і зразу їм все дадуть. А виявилося все не так просто. Ніхто їх там не чекав і не чекає. Там таких “ментів” своїх повно. Хіба на фронт в окопи росіяни їх відправлять”, – каже місцева мешканка.
“Знищили одним ударом весь рід. На поминках за Андрієм Козирем загинув його син Денис з дружиною Ніною, сестра Ліза з матір’ю Аліною приїхали з Польщі на поминки, дідусь і бабуся Микола і Ніна Гриб, матір і бабуся Ніни. Пішов рідний дядько Анатолій з дочкою і сином, та ще й 8-річного онука Іванка взяли з собою. Всі були Козирі, нікого не лишилося. Добре, що поліція є в селі, бо спалили б Мамонам хату до бісової матері. Як же вони жити з цим мають”, – кажуть в селі.
Того дня у кафе “Супутник”, як вважається, загинула 56-річна Наталія Мамон разом з чоловіком Анатолієм Пономарьовим. Ймовірно, це була родичка родини Мамонів. “А що ж ти зробиш?” – питає у переписці Дмитро Мамонов після того, як дізнався про влучання ракети у кафе.
Відомо, що під час поминок загинула сім’я, яка перепоховувала полеглого захисника. Зокрема, його син, дружина та матір були у кафе. Місцеві жителі були впевнені, що “навів” російську ракету на село хтось зі своїх. Більшість місцевих стверджують, що у селі досі є любителі “руського миру”. Люди погрожують самосудом, якщо поліція не знайде навідника. Усього у селі проживало близько 300 людей.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Аналітики встановили пілотів рф, які бомбардують Україну з авіабази "Енгельс-2": список воєнних злочинців
- В Луганську помер актор-зрадник, який обожнював Януковича та Путіна
- У Новій Каховці партизани підірвали автомобіль з впливовим колаборантом: що відомо