Нав’язане громадянство: як росія за допомогою паспортів тримає у заручниках українські родини

Росіяни відзняли відео, на якому, буцім-то, при обшуку квартири Зеленських в Ялті знайшли російський паспорт першої леді Олени Зеленської. Втім, фейк вийшов невдалим – пропагандисти стверджують, що паспорт видано ще 2014 року, але фото для фейкового паспорта взяли з соціальних мереж Зеленської 2023 року.

Проте, в Україні є чимало українців, які отримали цілком реальні російські паспорти в окупації і тепер мають чимало проблем. Як вийти з такого становища, з’ясував “Інформатор”.

Російські пропагандисти приписали Олені Зеленській своє громадянство

Російські пропагандисти приписали Олені Зеленській своє громадянство

Митниця добро не дає

Варшава, автовокзал “Заходня”, йде посадка на автобус до Одеси. Перевізник – компанія “Автолюкс”. Молода жінка при посадці демонструє водієві російський паспорт та закордонний паспорт громадянина РФ. Той без вагань відмовляє їй у поїздці, хоча кошти за квиток уже сплачені. Причина – російські документи.

Жінка, плачучи, пояснює, що вона з деокупованої території Харківщини, вона українка, її змусили взяти російський паспорт, а зараз вона хоче повернутися до дитини та вирішити питання з документами. Водій набирає центральний офіс у Києві, декілька хвилин радиться з диспетчером, потім категорично відмовляє брати до салону з російськими документами. Не витримують інші пасажири, вмовляють взяти жінку у поїздку.  

“Ми не пройдемо митницю. На неї будуть складати папери дві години та просто не впустять”, – розводить руками водії. Свідком цієї сцени став журналіст “Інформатора”.

Україна запровадила візовий режим з рф з 1 липня 2022 року. Тепер російський громадянин не може потрапити до України без відповідної візи у закордонному паспорті. Представник Державної прикордонної служби Андрій Демченко зазначив, що наявність української візи не гарантує право перетину державного кордону України. Остаточне рішення ухвалюють прикордонники.

Що стосується в’їзду до України саме українців, які з тих чи інших причин змушені були взяти російський паспорт, то їх чекає перевірка та фільтраційні заходи.

“Перетинаючи українсько-російський чи білоруський кордон, а також в’їжджаючи з російськими документами громадяни України зобов’язані пройти фільтрацію. Адже разом з українцями на територію держави намагаються потрапити сотні колаборантів та диверсійних груп. Українська сторона ретельно перевіряє документи та телефони, просить заповнити спеціальні анкети, бере відбитки пальців та робить фото. У окремих випадках, коли виникають питання щодо статусу людини чи її намірів, Національна поліція України та працівники Служби безпеки проводять особисту бесіду. У такому випадку принциповими є відповіді на питання щодо статусу Криму й Донбасу та співпраці з країною-агресором”, – пояснюють в Державній прикордонній службі.

Також прикордонники зазначають, що важливу роль відіграють обставини, за яких людина отримала російські документи чи потрапила на територію рф. “Це необхідно для встановлення фактів можливої причетності громадян до колабораційної діяльності або співпраці зі спецслужбами інших країн. У тих випадках, коли фіксуються порушення законодавства України, людину відправляють на більш ретельний контроль, або затримують та направляють до правоохоронних органів для подальшого розгляду справи”, – пояснюють у відомстві.

Для того, щоб українцеві з деокупованої території повернути український паспорт, достатньо звернутися до найближчого підрозділу Державної міграційної служби чи у ЦНАП – чиновники перевірять по базах дані громадянина. І після того українець отримає свій паспорт. Відсутність інформації у базах даних може стати причиною відмови – такі випадки непоодинокі.  

Кримчанин вже 6 років живе в Україні без громадянства

Кримчанин вже 6 років живе в Україні без громадянства

Люди не можуть отримати громадянство

Люди не можуть отримати громадянство

На межі депортації

Набагато гірша ситуація зараз з громадянами РФ в Україні, які хочуть змінити своє громадянство та отримати українське. Виявляється, зробити це не просто. На сайті президента України ще з квітня зареєстровано петицію, у якій люди просять дозволити декларативний вихід із громадянства російської федерації при набутті громадянства України.

“На даний час ще діють норми національного законодавства, згідно яким громадяни України, які раніше перебували у громадянстві росії, повинні виконувати зобов’язання перед країною-агресором з отримання дозволу про вихід із її громадянства. У випадку невиконання такого зобов’язання, відповідно до статті 21 ЗУ “Про громадянство України” рішення про набуття українського громадянства скасовується. Таким чином, де факто, країна-агресор до цього часу має вплив на громадян України та процедуру набуття українського громадянства”, – пише автор петиції Олексій Скорбач. Петиція набрала понад 25 тисяч підписів, і у серпні цього року Володимир Зеленський дав доручення Кабміну розглянути це питання.

Станом на зараз підрозділи ДМС зупинили розгляд заяв громадян російської федерації про оформлення дозволу на імміграцію, оформлення та обмін посвідок на постійне чи тимчасове проживання, відмовляють у прийнятті нових заяв.

В соцмережах чимало скарг на те, що нові закони руйнують родини

В соцмережах чимало скарг на те, що нові закони руйнують родини

“Дитина, яка народилася у рф і має громадянство рф від народження, проживає законно в Україні вже більш як 10 років з матір’ю. Училась в українській школі, отримала український атестат. Прекрасно володіє українською мовою і хоче мати українське громадянство. На жаль, ДМС не дає можливості таким дітям отримувати посвідки до 18 років. І стверджує, що така дитина стане нелегалом по досягненню віку 18 років. На жаль, через те що ДМС призупиняли роботу по видачі посвідок і дозволів на імміграцію громадянам рф, які є дружинами чи чоловіками громадян України, не було можливості оформити потрібні документи вчасно до 18 років. Це можна розцінити тільки як руйнування українських сімей. Тому що частина сім’ї вимушена виїздити за кордон з незрозумілими перспективами, без адекватних причин, тратити на це значні кошти. Мала дитина має залишатися без мами, бо мама має вирішувати питання з іншою дитиною за кордоном. Чому українські сім’ї мають від цього потерпати і вирішувати проблеми створені ДМС?”, – скаржаться в соцмережах ДМС.

“Сотні українських дітей на межі депортації в рф! Бо одного з батьків, якого Україна прийняла у своє громадянство до великої війни, рф не випускає зі свого, тримаючи заручником. Тимчасові паспорти України не підлягають пролонгації та діють лише два роки. Тож невдовзі сотні етнічних українців з сімʼями будуть визнані нелегалами та “повернуті” до рф, де на них чекає переслідування за проукраїнську позицію”, – стверджує Людмила Велимчаниця, яка скаржиться на ситуацію в соцмережах.  

 Такі теоретичні українці сподіваються, що держава вирішить їх питання у позитивному ключі.

Вбили через паспорт

Між тим, паспортизація на окупованих територіях іде шаленими темпами.  Хтось бере російський паспорт добровільно, хтось під тиском обставин та під дулом автомата.

У вересні на окупованій частині Херсонщини в селі Малі Копані військові РФ забрали з дому та вбили подружжя Валерія та Анастасію Саксаганських, лише через те, що молода пара відмовилася співпрацювати з окупантами та брати російські паспорти. Залишилася сиротою їх дворічна донечка.

Родину Саксаганських вбили через відмову брати російські паспорти

Родину Саксаганських вбили через відмову брати російські паспорти

Декілька місяців тому український омбудсмен Дмитро Лубінець та віце-прем’єр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук зробили взаємосуперечливі заяви.

Омбудсмен стверджував: щоб вижити або якщо в людей немає можливості виїхати з тимчасово окупованої території (ТОТ), не треба відмовлятися від отримання російських паспортів, оскільки це пов’язане з безпекою і життям українських громадян. Натомість Ірина Верещук рекомендувала тамтешнім українцям не погоджуватися на російське громадянство, відкидати співпрацю з окупантами, за можливості виїжджати з ТОТ або чекати на звільнення Збройними силами України.

Але окупація багатьох населених пунктів на півдні України триває вже понад рік. І в таких умовах питання отримання російських окупаційних документів часто є вимогою для виживання. Адже росіяни погрожують депортацією, конфіскацією майна, ненаданням медичних послуг, арештом тощо.

Насправді відповідно до Закону “Про громадянство України”, набути громадянство іншої держави можна лише добровільно. Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України звернувся із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.

Законодавчо Україна визначила, що мешканці окупованих територій не можуть під тиском обставин добровільно набути російське громадянство – а це означає, що наша влада не визнає російське громадянство, набуте в окупації. На політичному рівні держава Україна займає таку позицію від початку окупації Криму 2014 року. Отже, про жодну відповідальність не може йти мови. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • "Війна не наша, просто ділять землі" – ГУР перехопило розмову окупантів
  • "Вони просто м’ясо": Reuters написав, як росія, як у часи Сталіна, розгортає каральні батальйони
  • Всупереч погрозам окупантів: усі три ключові чорноморські порти України відновили приймання суден

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь