Україна обрала юридичний шлях для спокійного та правового вирішення ситуації, яка склалася на цей час між Києвом та Варшавою. Йдеться про скандали навколо заборони українського зернового експорту в цю країну. Наша країна буде захищати свої національні інтереси.
Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами в США. Як повідомляє канал Freedom, голова держави висловив повагу до Польщі, однак зазначив, що наші економічні інтереси все ж на першому місці.
Так, Зеленський зазначив, що через ембарго наших сусідів з заходу (перш за все йдеться про Польщу) Україна зазнала великих економічних втрат. Це сотні мільйонів доларів.
“Але відносини між нашими країнами дорожчі за ті місяці (ембарго – ред.), які були. Від цієї блокади страждала лише Україна, ніхто більше”, – сказав президент.
Про які “місяці” говорить голова держави? Йдеться про терміни дії зернового ембарго. Цією датою було 15 вересня. Саме тоді наші сусіди мали скасувати заборону на наш експорт. Однак Польща, Угорщина та Словаччина не зробили цього.
“Була така домовленість. І всі зрозуміли, що якщо після цієї дати буде блокада, Україна обирає юридичний процес. Це не новина. Не треба робити політичний концерт. Це цивілізоване рішення для того, щоб українці отримали суто економічні компенсації”, – додав Зеленський.
Скандал навколо українського експорту: чому Польща так себе поводить?
Нагадаємо, що в липні росія в односторонньому порядку вийшла із зернової угоди. Це коштувало нам від 40 до 60% всього зернового експорту.
Однак паралельно з цим ще з квітня-травня поточного року окремі європейські країни, яких ми вже згадували вище, ввели фактичне ембарго на імпорт нашого зерна. Більше того: Польща взагалі заборонила навіть транзит через свою територію.
Окрім падіння нашого експорту та поглиблення економічної кризи, дані рішення врешті викликали й політичні конфлікти між Києвом та Варшавою. Зазначимо, що все відбувалося досить жорстко: дійшло до того, що Польща пригрозила заблокувати наш майбутній вступ до ЄС та припинити допомогу зброєю. Звичайно ж, в Офісі президента це викликало дуже різку реакцію.
Не варто забувати, що 15 жовтня в Польщі мають пройти важливі парламентські вибори. В цьому контексті правляча партія “Право і солідарність”, шанси якої знову бути переобраною зовсім неочевидні, почала розігрувати жорстку націоналістичну, протекціоністську та “пропольську” карту. Саме через це й постраждали наші відносини – однак не тільки.
До війни Україна була одним з основних гравців на глобальному зерновому ринку. В останній довоєнний рік (2021) наша країна експортувала майже 49 мільйонів тонн збіжжя та супутньої сировини. А тепер найцікавіше: для порівняння, в усьому Євросоюзі виробляють менше 300 мільйонів тонн зерна на рік: близько 285-287 мільйонів тонн. Тобто, наша країна експортувала 15-20% від всього зернового виробництва велетенського Євросоюзу, в якому 27 держав та 500 мільйонів мешканців.
З усього Євросоюзу Польща була одним з найбільших виробників та експортерів зерна: близько 35-38 мільйонів тонн на рік. Звичайно ж, Варшава не зацікавлена в тому, щоб дешева українська продукція витісняла її національного виробника з європейських та світових ринків. В тому числі через це ми зараз й спостерігаємо відверто недружню (а насправді ж виключно національно орієнтовану) політику Польщі з цього питання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- З порту Чорноморськ вийшло друге судно з українським зерном: подробиці
- Крига скресла? Після обміну гострими заявами, Зеленський та Дуда домовилися про експорт зерна