Донбас – регіон України, який ледь не найбільше постраждав від російської агресії. Такі міста, як Бахмут, Соледар, Сєвєродонецьк, Рубіжне, Попасна, Щастя, Кремінна, Волноваха, Вугледар, Лиман та Мар’їнка – знищені вщент чи майже вщент. Є висока вірогідність того, що відновлювати їх не будуть.
Про це заявила лідерка партії “Слуга народу” Олена Шуляк в інтерв‘ю “Новини Live”. Депутатка акцентувала на тому, що для влади це складне та “болюче” питання”.
Так, не дивлячись на активну фазу бойових дій, Україна вже зараз думає наперед. Готуються плани щодо відновлення країни після завершення війни. А в деяких містах – наприклад, в Харкові – вже потроху відбудовуються навіть попри регулярні обстріли.
Однак з Донбасом ситуація значно складніше. По-перше, там все ще продовжуються активні бойові дії. По-друге, деякі міста там просто зруйновані вщент. Відбудувати їх, скоріше за все, не вдасться – або просто не буде сенсу.
“Найбільше повністю зруйнованих населених пунктів розташовується на Донбасі. У Луганській області майже повністю зруйновано Сєвєродонецьк, Попасну, Рубіжне, Щастя, Кремінну. На Донеччині практично одні руїни залишилися від Волновахи, Вугледара, Мар’їнки, Лимана. Фактично знищено Соледар. І, звісно, Бахмут. Як ми будемо їх відновлювати і чи будемо – питання болюче”, – заявила Олена Шуляк.
Водночас лідерка “Слуг” каже, що деякі міста відбудувати важливо саме з принципу. Адже це не просто про населені пункти, а про новітню історію України.
“Такі знакові міста, як Бахмут – не просто населені пункти на карті України, вони – історія про нас як незалежну країну. Мало того, вони – фортеця і, взагалі, символ української боротьби за незалежність, адже саме в боях за них ми продемонстрували, чого ми прагнемо і чому не здаємося. Тому їх необхідно відбудовувати, скільки б це не коштувало”, – вважає депутатка.
Багато що також залежатиме від підприємств, які діяли в тих чи інших містах до російського вторгнення. Більшість з них були містоутворюючими, а наразі вони розбомблені. Якщо ті чи інші підприємства вдасться перезапустити, вони даватимуть робочі місця тощо – тоді є сенс і відбудовувати місто.
Окрім цього, важлива й позиція місцевих. Якщо переважна більшість з них покинула руїни своїх домівок назавжди та не планує вертатися – то в такому відновленні міст та інших населених пунктів в прямому сенсі з нуля також не матиме сенсу.
Чому Південь відбудовувати легше, ніж Схід: Шуляк пояснила
Як ми вже зазначили вище, Донбас активно забудовувався в радянські роки за іншим типом, аніж південь нашої країни. Це був індустріальний регіон, де міста нерідко повставали навколо того чи іншого підприємства. Нема підприємства – нема сенсу і в місті, адже там банально просто нема чого робити.
Шуляк не виключає, що після деокупації сходу України структура цього регіону значно зміниться, багато малих містечок залишатимуться порожніми. На жаль, нардепка абсолютно права: при будь-якому розкладі майбутньої перемоги нашої держави Донбас вже ніколи не буде колишнім.
Чого не скажеш про Південь нашої країни. Це регіон, в якому превалює переважно аграрний сектор економіки та сільське господарство, без особливо великих підприємств. Тож післявоєнне відновлення там виглядає легшим.
“Робота місцевих мешканців передусім пов’язана з сільським господарством та переробленням сільськогосподарської продукції. Відповідно відновлення багатьох населених пунктів там більш ймовірне”, – каже Шуляк.
Втім, і про це говорити поки що зарано. Адже все ще тривають бойові дії, ЗСУ продовжують контрнаступ на цьому напрямку. Тож не слід передчасно будувати величезні плани та проєкти, адже про відбудову треба буде думати після перемоги – а поки вона не настала, цілі та задачі держави дещо інші.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Чим відома нардепка та голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк
- Відбудова України: Японія та Туреччина домовилися про співпрацю