Українське законодавство стосовно військового обов’язку та мобілізації містить ряд важливих положень, які регулюють права та обов’язки громадян в контексті захисту Вітчизни. Однак ці обов’язки мають бути виконані з дотриманням основних прав і свобод особи, закріплених в Конституції України та інших нормативних актах. Втім, представники ТЦК часто їх порушують.
Адвокат Юрій Костинюк, який спеціалізується на військових справах, заявив про численні порушення прав військовозобов’язаних під час мобілізації в Україні. За його словами, кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність, згідно з Конституцією України. Ніхто не може бути арештований або триматися під вартою без обґрунтованого рішення суду та лише відповідно до закону.
Основний закон також гарантує право особи робити все, що не заборонено законом, а також повагу до права особистої власності.
Що не можуть робити співробітники ТЦК під час вручення повістки
ТЦК мають обмежені повноваження та не можуть порушувати основні права громадян. Зокрема ТЦК не мають права:
- без згоди особи доставляти її до ТЦК, утримувати її там протягом тривалого часу поза її волею, катувати, знущатись, принижувати, залякувати, примушувати силою проходити медичні процедури та обстеження, підписувати документи або вчиняти будь-які дії, від яких особа відмовляється.
- відбирати будь-які особисті речі у людини, такі як телефон, записна книжка, одяг, продукти тощо.
- обмежувати особу у спілкуванні з іншими особами, родичами, друзями, адвокатом або у будь-якій іншій суспільній комунікації.
Найважливіше, що навіть якщо військовозобов’язаний порушує вимоги законодавства, застосування будь-яких силових методів для примушення його до виконання обов’язків заборонено.
При цьому слід враховувати, що деякі дії або процедури можуть бути обов’язковими згідно з вимогами законодавства щодо мобілізації, і відмова від них може призвести до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Нагадаємо, раніше Інформатор писав, чи мають право представники ТЦК затримувати чоловіків при врученні повістки. Також ми пояснювали, чи вважається врученою повістка, яку кинули у поштову скриньку і яка відповідальність, якщо цю повістку проігнорувати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- В Україні можуть мобілізувати одразу декількох членів родини: юрист дав пояснення
- Військовозобов'язаний поскаржився на отримання 850 гривень штрафу у ТЦК: як це пояснили у військкоматі
- Мовчать про відстрочку, не приймають заяв: які хитрощі використовують ТЦК при врученні повісток