Роздратування політиками й розчарування у державі: психолог назвав можливі наслідки виборів під час війни

Роздратування політиками та розчарування у відсутності змін – такі наслідки може спричинити проведення виборів в Україні під час війни проти рф. Зокрема, є ризик того, що громадяни, які постійно жертвують собою у такий складний час заради держави, відчують, що не отримують від неї належної віддачі.

Загалом, оцінюючі доцільність проведення виборів, багато хто звертає увагу саме на позитивні аспецти цієї ініціативи. Натомість соціальний і військовий психолог Олег Покальчук під час інтервʼю “Укрінформу” вирішив зосередитися на негативних наслідках такого рішення.

“По-перше, може посилитися розчарування людей, які думають, що вибори в реальності щось кардинально змінюють… Я думаю, вони можуть посилити роздратування людей політиками”, – заявив експерт.

На думку Покальчука, лінії суспільного розколу в Україні вже існують навіть без запуску передвиборчої кампанії, але вони характеризуються не глибиною, а драматичністю субʼєктивних переживань.

“Тут принципова різниця. У нас є доволі суперечлива картина. Всі соціологічні опитування показують дійсно велику єдність і згуртованість українського народу довкола патріотичних цінностей, зменшення впливу лібералізму і збільшення націоналізму – це все правда. І водночас базові налаштування, патерни поведінки лишаються такими, як були до війни. Такий от парадокс”, – констатував Покальчук.

На думку психолога, в контексті можливих виборів це означає, що громадяни можуть взяти у них участь і може бути суспільна згода щодо результатів. Водночас існує певне субʼєктивне розчарування учасників цього процесу, які постійно жертвують чимось заради держави – грошима, здоровʼям, частиною життя – але нічого не отримують натомість.

“Це, звичайно, драматизує особистісні переживання. Ці персональні емоційні кризи потім можуть трансформуватися у різні сценарії погіршення загального психологічного клімату з відповідними наслідками”, – попередив Покальчук.

Вибори під час війни: Захід та Київ висловилися щодо ініціативи

24 серпня 2023 року сенатор США від Республіканської партії Ліндсі Грем заявив, що вибори в Україні мають відбутися навіть в умовах війни. Грем зробив цю заяву під час візиту до Києва.

Президент України Володимир Зеленський спочатку відкидав можливість проведення виборів під час війни, однак останнім часом каже, що для цього необхідне фінансування з боку країн-партнерів а також іноземні спостерігачі на лінії зіткнення.

У свою чергу радник голови Офісу президента Михайло Подоляк повʼязав можливість налагодження виборчого процесу з посиленням протиповітряної оборонои України. Також він зазначив, що вибори – це недешеве задоволення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • Вибори-2024 у Дії: Федоров поставив крапку над "і" щодо підготовки голосування
  • Формальне голосування, а не демократичний процес: вибори-2024 можуть підірвати легітимність президента
  • Безпека, біженці, посилена мобілізація: експерти назвали проблеми, які перешкоджають проведенню виборів в Україні під час війни

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь