В Україні спалахнув скандал через опитування IT-фахівців, які мали змогу виїхати за межі країни з початку повномасштабного вторгнення, а тепер зайняли таку позицію, що їм і за кордоном добре. Принаймні, допоки в Україні триває війна, айтішники повертатися не збираються. Ба більше, вони висувають нездійсненні вимоги до безпекової складової, яку на жаль, зараз ніхто не може гарантувати. Звісно, причини небажання IT-спеціалістів повертатися до України можна умовно поділити на декілька категорій: відчуття небезпеки, корупція і, звісно, мобілізація, від якої, можливо, і втекли представники однієї з найвисокооплачуваної професії в світі.
Українці, які залишилися в країні, висловили своє обурення такими вкрай “непатріотичними” відповідями тих, хто перший підпадає під підозру в дачі хабара та ухилянні від служби. Бо “не створюючі передумови для корупції, через яку вони так не хочуть вертатися додому, розумні й міцні хлопці інакше ніяк не змогли б виїхати за межі воюючої країни”.
Інформатор зібрав реакції в соцмережі на славнозвісне опитування від dou.ua про українців, які “почувають себе супер” в Німеччині, Польщі, Швеції, Іспанії, Кіпрі, Туреччині, Шотландії і взагалі по всіх куточках землі, аби не в Україні.
Так, українці у відповідь на вимоги айтішників пропонують і з них потім брати купу грошей за право повернутись в країну.
“Коли ми виконаємо всі ті жорсткі умови тих, хто виїхав, щодо зменшення корупції, контролю суспільства над владою, обов’язковою Перемоги і подальшого прекрасного життя в Україні, ми прямо на в’їзді в країну будемо брати з них гроші за право повернутися”, – написав Max Kolesnikov.
З ним частково погоджуються, додаючі: “що перемога над корупцією, що повернення тіх, хто втік, нереальні речі. Якщо в час загрози самому існуванню держави в нас далі тирять гроші, то мирний час це не змінить”. Про це написав користувач з ніком O.W. Grant.
Колесніков на це радить “почитати щось по історії США періоду Війни за незалежність”, обіцяючи здивування.
Скріншот Twitter
“З цієї статті знову запалало від айтішників і полилися мемчики про людей, які повернуться з-за кордону лише за певних умов”, – іронічно реагує на статтю Шо по УкрТВі.
Скріншот Twitter
Є в мережі і ті, хто перекладає шокуючі вимоги айтішників на зрозумілу мову: “Я виїхав з України, надавши хабара, але повернусь в неї лише за умови повного викорінення корупції”.
Погодьтеся, такі умови звучать дійсно взаємовиключно з реальним станом речей.
Олег Новіков критикує позицію українських айтішників за кордоном. Скріншот Twitter
“Банку карамелі кожному айтівцю, який повернеться до кінця місяця в Україну, – кепкують зі скандальної теми інші в соцмережі – А тим, хто весь час тут був, шана, повага і низький уклін”.
Думки про винагороду, яка чекає на айтівців, що повернуться. Скріншот Twitter
Є ті, кому взагалі начхати, чи повернуться ті, хто вирішив накивати п’ятами з самого початку.
“Дуже пох@, чи вони всі повернуться, чесно. Майже ніхто з них і так не брав участь ні в чому корисному і платив максимум 5% фопівських податків”, – пише Yuliia R.
Та навздогін рекомендує айтівцям дізнатись, скільки податків вони сплачуватимуть в Європі.
Айтівцям рекомендують вже сьогодні думати про свої витрати в ЄС. Скріншот Twitter
В соцмережах не жаліють тих, хто втік за кордон і не співчувають їм, бо від себе, як то кажуть, не втечеш.
“Ну з@бались то з@бались за бугор, те, що ви не з@бались не робить вас кращими. Де б вони не були вони ніколи не забудуть того, що з@бались, що сцикнули. @уй з ними. Їм з цим жити, не вам”, – пише користувач з ніком “палю і запалюю”.
Втекачі ніколи не забудуть своєї ганьби. Скріншот Twitter
Проте знаходяться й ті, хто не зважає на позицію айті-спеціалістів та загальну думку європейців з приводу втікачів, мовляв “наша економіка буквально живе за рахунок їх допомоги”.
Є думки про дискредитацію українців за кордоном. Фото: Twitter
Айтівці на війні: що відомо про тих, хто не втік
На відміну від тих, хто вирішив виїхати за кордон в пошуках найкращого життя та щоб перечекати буремні часи, тисячі співробітників українських IT-компаній пішли до війська після початку повномасштабної агресії рф. Проте деякі працедавці з часом вирішили змінити умови виплати зарплатні тим, хто обрав фронт замість професії. Не дивлячись на законодаство, декому з військових значно скоротили виплати з місць роботи у сфері IT, або й зовсім їх скасували. Зазначимо, що згідно з законодавством, роботодавець зобов‘язаний зберігати зарплатню за робітником, який опинився у лавах ЗСУ. Та сферу IT лихорадить і без війни. Вперше за 10 років тут спостерігається серйозне зменшення кількості вакансій. Звісно, головною причиною цьому є війна. Але є ще банальне перенасичення спеціалістів в цій сфері.
Нагадаємо й про те, як айтівці з України зламали сайт російської корпорації “Газпром”. Це сталося в січні цього року. Повідомлялось, що українцям вдалося здобути 1,5 ГБ архівних матеріалів окупантів та отримати доступ до 6 тисяч секретних файлів. Що ж, таке застосування навичок цілком знадобилося б під час війни. На жаль, випадків “зламу” серверів рашистів спостерігається замало, щоб це могло разюче вплинути на хід війни чи прискорити перемогу ЗСУ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Український айтішник підозрює AliExpress в шпигунстві: дані можуть передаватися навіть росії
- З початку війни хакери Anonymous зламали 2,5 тисяч сайтів РФ і Білорусі
- Кібервійна продовжується: IT-армія України зламала російський Центробанк