В нинішніх умовах опозиції президенту України Володимиру Зеленському немає. Однак є ряд відомих особистостей, хто може балотуватися на виборах, які можуть відбутися у 2024 році. Серед них – Петро Порошенко, Віталій Кличко, Сергій Притула, Валерій Залужний та інші. Водночас деякі з них тримаються поза політикою.
Як йдеться у матеріалі The Spectator, нинішній глава держави має безпрецедентний рейтинг довіри – 80%. Лише чверть українців хочуть замінити Володимира Зеленського. Вибори також показали б, що внаслідок війни немає серйозної опозиції. Телебачення вже давно відіграє важливу роль в політичних дебатах в Україні. Але старі телевізійні новини зараз замінені виключно проурядовими програмами, а все комерційне телебачення тепер під контролем держави.
Три телеканали, якими керував п’ятий президент України та другий за популярністю політик до повномасштабного російського вторгнення Петро Порошенко, вимкнені. Проросійські партії заборонили, але Порошенко дотримується прозахідних поглядів і навряд чи становить загрозу національній безпеці. Заборона його каналів більше схожа на спробу Зеленського змусити опонента замовкнути. Це була його тактика ще до війни: зміцнити владу та усунути потенційних конкурентів.
Шість великих новинних телеканалів України об’єднали в “Єдині новини”. Спочатку ефіри інформували українців про останні події війни. Згодом вони перетворилися на рекламний майданчик для оточення Зеленського, зокрема, одного з його головних радників Михайла Подоляка та керівника Офісу президента Андрія Єрмака. Українська опозиція має дуже мало ефірного часу. Партія Порошенка “Європейська солідарність”, є єдиною опозиційною силою, яка має потенціал бути впливовою в наступному парламенті.
Ще одним з фаворитів до вторгнення був колишній чемпіон світу з боксу у важкій вазі Віталій Кличко. Він один із небагатьох людей, які могли б реально загрожувати Зеленському на виборах, попри кілька корупційних скандалів і причетність до незаконного будівництва в столиці.
Колишня прем’єр-міністерка України Юлія Тимошенко тричі невдало балотувалася на пост президента, але може спробувати зробити це знову. Однак вона є неоднозначною фігурою через те, що в минулому укладала нафтові угоди з росією. Опонентом є і колишній голова партії Зеленського Дмитро Разумков. Він переконав 20 із 403 народних депутатів України перейти на свій бік. Але останнім часом його прогрес зупинився, оскільки українські політики не хочуть втягуватись в політичне суперництво під час війни.
Серед волонтерів – Сергій Притула, але він поки тримається поза політикою. Є ще одна людина, якою захоплюються – це головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Торішнє опитування в Україні назвало його політиком року номер два (він набрав 10% голосів проти 50% у Зеленського). Він не заявляє свої політичні амбіції, але цілком можливо, що військові стануть більш впливовими у післявоєнні роки.
Після перемоги Зеленський може віддати перевагу величному відходу. Наразі немає внутрішнього тиску щодо проведення виборів, які можуть викликати розбіжності в той час, коли нація бореться за своє виживання. Є й факт, що для цього потрібно було б порушити конституцію, яка забороняє проведення виборів під час воєнного стану. Також існують побоювання, що виборчі дільниці можуть стати мішенями для ракет російських окупантів. Якщо тиск з боку США буде досить сильним, можливо, вибори відбудуться вже у наступному році.
Вибори в Україні
Радник з правових питань громадянської мережі “Опора” Павло Романюк розповів “Радіо Свобода”, що якщо триватиме війна – вибори неможливі. За його словами, Венеційська комісія підкреслює, що вибори в таких умовах можуть лише загострювати політичні конфлікти, коли країну охоплює така надзвичайна подія. У Міністерстві фінансів України на запит видання пояснили, що через воєнний стан немає підстав передбачати кошти в державному бюджеті на президентські та парламентські вибори у 2024 році.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Російські пропагандисти розганяють фейк про вибори в Україні – подробиці
- Підготовка до виборів в Україні почалась – політолог Кулик
- Чому українська влада боїться проводити вибори в Україні – експертна думка