Україна передала Туреччині письмову пропозицію про відновлення роботи зернового коридору. Зерно хочуть вивозити без участі росії, яка розірвала Чорноморську зернову угоди в односторонньому порядку. Зараз немає жодних обмежень для суден, які проходять коридором по територіальних водах Румунії, Болгарії, а також Туреччини. Цей шлях Україна хотіла б використовувати на постійній основі.
Про це розповів посол України в Туреччині Василь Боднар під час пресконференції, передає Укрінформ.
“Пропозицію про роботу “зернового коридору” без росії передано турецькій стороні. Поки що немає остаточного підтвердження. Але оскільки кораблі вже йдуть територіальними водами Румунії, Болгарії, а також Туреччини й проходять протоки без обмежень, це насправді раціональний шлях”, – сказав він.
За словами Боднара, на той час, коли росія ще не розірвала угоду, вона досить часто обмежувала прохід кораблів до України або намагалася регулювати доступ до того чи іншого українського порту. Зараз немає жодних експортних обмежень щодо української продукції для суден, які проходять цим гуманітарним коридором. Тому такий альтернативний варіант можна використати для вивозу зерна.
Посол нагадав, що зараз триває комунікація між Туреччиною та ООН за результатами переговорів і з Україною, і з росією. Очікується, що наближчим часом пройдуть прямі переговори з цього приводу між Україною і Туреччиною.
“Займаємо конструктивну позицію щодо наших партнерів Туреччини та ООН і посередників. Напрацьовуватимемо механізми, які будуть вигідні нашій стороні, але не зашкодять принциповій позиції щодо зняття санкцій з росії”, – сказав Василь Боднар.
Росіяни хочуть торгувати власним зерном через Туреччину і Катар
Знщуючи українське зерно в портах і сховищах дронами й ракетами, росія вигадала власну “альтернативну зернову угоду”, до якої хоче залучити Туреччину та Катар. Йдеться про постачання російського зерна до країн Африки. Водночас російському Сочі 4 вересня путін зустрівся з Реджепом Ердоганом, який пообіцяв міжнародній спільноті спробувати відновити зерновий коридор для України на цих переговорах. Це турецькому президенту не вдалося: путін заявив, що Кремль начебто “ніколи не відмовлявся від перемовин” щодо України та висловив готовність повернутися до зернової угоди після виконання умов росії . Диктатор вимагає зняття обмежень на експорт агропродукції рф.
Позиція України чітка: Чорноморська зернова ініціатива має бути відновлена. Але – не шляхом виконання забаганок і шантажу рф. Міністр іноземних справ Дмитро Кулеба заявив, що правових політичних підстав для виходу з угоди в росіян не було. Тому Україна на умови путіна не пристане.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Зернова угода: РФ намагається витіснити Україну зі світового ринку
- Зернова угода без росїї: як тепер буде експортуватись українське зерно
- Зернова угода. Україна, Туреччина, ООН та РФ домовилися продовжити переговори