26% українських регіональних медіа працюють без зарплат – НСЖУ

26% українських регіональних медіа працюють без зарплат – НСЖУ Дослідження 08.04.2025 12:19 Укрінформ Місцеві медіа залежні від згортання зовнішньої фінансової підтримки на тлі економічної кризи та воєнних викликів. Зокрема, 26% редакцій працюють без оплати праці, а більшість має обмежений запас фінансової міцності.

Про це свідчать дані дослідження Національної спілки журналістів України (НСЖУ) «Від екстрених заходів до стратегічних рішень», передає Укрінформ.

Як зазначили в НСЖУ, дослідження, реалізоване на запит Міністерства культури та стратегічних комунікацій, демонструє системні проблеми в медіагалузі, які загострилися в умовах війни та економічної кризи.

За даними дослідження, лише 18,1% опитаних регіональних редакцій вказують, що зможуть працювати більше пів року без зовнішньої фінансової допомоги; 41% опитаних оцінюють свій запас фінансової міцності лише на рівні пів року; 24,1% редакцій розраховують протриматися лише до трьох місяців; 16,9% медіа мають запас міцності лише на один місяць

«Показовим є також рівень бюджетів регіональних медіа. Переважна більшість (понад 77%) місцевих медіа функціонує з досить обмеженими місячними бюджетами – до 100 тис. грн. Цей рівень фінансування часто лише покриває базові потреби: мінімальні зарплати працівникам, оплату друку та розповсюдження видань, комунальні платежі, і не залишає можливостей для розвитку та покращення якості контенту», – наголосили в НСЖУ.

Як повідомляється, окремим аспектом дослідження став аналіз впливу нещодавнього замороження фінансування USAID на український медіасектор. Дослідження виявило, що третина опитаних регіональних медіа (33,3%, або 27 медіа) отримували підтримку від USAID станом на січень 2025 року, тоді як дві третини (66,7%) такої підтримки не мали.

Для медіа, які отримували підтримку USAID, її припинення мало серйозні наслідки: частина редакцій залишилася із значними боргами перед друкарнями (у деяких випадках до 95 тис. грн); невиплачені зарплати працівникам за січень-лютий 2025 року; борги перед виконавцями за вже виконані роботи; значні власні витрати, які мали бути відшкодовані (одна редакція згадує 580 тис. грн).

Фото: Ольга Іващенко

«Особливо вразливими виявилися прифронтові медіа, для яких грантова підтримка часто була єдиним стабільним джерелом доходу через відсутність реклами та неможливість здійснення передплати в умовах бойових дій», – додали в НСЖУ.

Там також підкреслили, що на момент проведення дослідження лише 15% регіональних редакцій мали актуальну грантову підтримку, що демонструє критичну залежність сектору від міжнародного фінансування в цілому.

Щодо вимушених антикризових заходів, то, за даними дослідження, 46,8% редакцій змушені зменшувати заробітні плати працівникам; понад 40% редакцій планують скорочення штату; 36,4% медіа зменшують обсяги матеріалів; 35,1% відмовляються від запланованих проєктів та ініціатив; 16,9% медіа зменшили періодичність виходу газет (зі щотижневих до щомісячних).

В НСЖУ наголосили, що найсерйознішим наслідком замороження фінансування є створення загрози для інформаційної безпеки прифронтових та звільнених територій, оскільки якщо українські медіа зникають, то їхнє місце займає російська пропаганда.

Опитування також виявило ключові потреби місцевих медіа для продовження їхньої діяльності. Зокрема, це фінансові потреби (91,6% визначили кошти на заробітну плату як найпріоритетнішу потребу; 72,3% вказали на необхідність фінансування послуг друкарні; понад 77% реальних місцевих медіа України функціонують з досить обмеженими місячними бюджетами – до 100 тис. грн); технічні потреби (44,6% повідомили про необхідність придбання нової техніки для роботи в умовах частих відключень електроенергії; 38,6% потребують підтримки з послугами доставки видань, особливо в прифронтових зонах); інфраструктурні потреби (24,1% редакцій зазначили необхідність допомоги з орендою приміщення і оплатою комунальних послуг; проблеми з Укрпоштою та системою розповсюдження видань).

Водночас, за інформацією НСЖУ, більшість опитаних (75,9%) вважають найважливішим кроком обов’язковість оприлюднення інформації місцевими органами влади у зареєстрованих медіа. 50,6% опитаних редакцій виступають за надання прямої фінансової допомоги від держави, тоді як 34,9% вбачають роль держави у створенні сприятливих умов на медійному ринку. Інші пріоритетні заходи включають: покращення роботи Укрпошти (63,9%); включення заходів із відновлення місцевих медіа до програм відновлення регіонів (59%); зниження податкового навантаження (49,4%); компенсацію послуг з доставки друкованих видань (45,8%).

За словами голови НСЖУ Сергія Томіленка, «дослідження підтверджує нашу тезу, що питання підтримки місцевих медіа – це не просто економічна проблема, а питання національної безпеки». «Важливо розробити комплексний підхід, що поєднує адміністративні, економічні та інфраструктурні заходи для забезпечення сталості місцевих медіа в умовах війни», – додав він.

«Ми представили Європейському Союзу критичність підтримки місцевих медіа. Ми довели до Європейської комісії та європейської служби зовнішньої діяльності інформацію про те, що ми критично потребуємо фінансової підтримки для українських медіа, особливо у прифронтових регіонах», – наголосив заступник міністра культури та стратегічних комунікацій Андрій Наджос.

У дослідженні, проведеному в березні 2025 року, взяли участь 81 медіа з 21 області України. 32 видання (40% опитаних) представляють прифронтові громади. За типом медіа розподіл учасників був наступним: 68 (84%) – друковані видання; 8 (10%) – онлайн-медіа; 4 (5%) – телеканали; 1 (1%) – радіомовник. 95% опитаних медіа зареєстровані як суб’єкти у сфері медіа відповідно до «Закону про медіа».

Як повідомляв Укрінформ, адміністрація президента США Дональда Трампа відправила у вимушену відпустку близько сотні співробітників USAID та заявила, що вивчає можливість реорганізації цієї структури. Агентство займається фінансовою підтримкою різних програм в усьому світі. Серед них – охорона здоров'я жінок у зонах конфліктів, доступ до чистої води, лікування ВІЛ/СНІДу, енергетична безпека, антикорупційні зусилля тощо.

Перше фото: Андрія Андрієнка. Гуляйполе

НСЖУ Зарплата ЗМІ Війна Медіа Війна з Росією

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь