Чи зможе Путін зберегти вплив у Африці, що здобутий ПВК “Вагнер” Пригожина

вагнер

Автор фото, AFP

Можливу смерть лідера ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина обговорює уся преса. Одне з питань, яке особливо цікавить журналістів та експертів: як його загибель (якщо підтвердиться) позначиться на присутності Росії в Африці.

На тлі жорстких міжнародних економічних санкцій та політичної ізоляції, які спіткали Росію у зв’язку з її вторгненням в Україну, Кремль намагається зміцнити свій вплив в африканських країнах.

В останні роки ПВК “Вагнер” відігравала важливу роль у просуванні російських інтересів на цьому континенті.

Особовий склад компанії найманців задіяний у таких країнах, як Лівія, Судан, Малі, ЦАР, Мозамбік, Буркіна-Фасо та Нігер.

В основному вони виконують силові завдання, як, наприклад, підтримка вигідних Кремлю революцій та переворотів. Міжнародні організації заявляють, що є чимало свідчень жорстокого поводження вагнерівців з цивільними цих країн.

  • Як Україна і Росія “воюють” за прихильність Африки
  • Від Африки до України. Куди і як “ПВК Вагнера” вербує бійців
  • “Вагнер” намагається скористатися з перевороту в Нігері. До чого це може призвести?
  • Буде велика війна за Нігер? Як проросійські хунти підривають Західну Африку і чому це шкодить Україні

Крім того, як звертає увагу британський експерт з військових конфліктів Майк Мартін, по суті ПВК контролює більшість маршрутів африканських біженців до Європи.

Все це робило ПВК Пригожина потужним важелем в африканській політиці Володимира Путіна. Але смерть ватажка вагнерівців, яка (якщо підтвердиться) за низкою ознак скидається на сплановану ліквідацію, змінює все.

Чи зможе Путін знайти новий формат взаємодії з некерованими найманцями, чи самі вагнерівці захочуть залишитися в розпорядженні Кремля? І якщо ні, то як Росія має намір зачепитися за Африку?

Нові обличчя?

Експерт у галузі стратегії та безпеки Брукінгського інституту Ванда Фельбаб-Браун вважає, що Володимир Путін захоче зберегти підрозділи “Вагнера” в Африці та на Близькому Сході, але проведе масштабну чистку в її керівних структурах, щоб послабити їхню лояльність Євгену Пригожину (або його пам’яті) та зміцнити зв’язки безпосередньо з Кремлем.

“Реструктуризація, яка б влаштувала Путіна, включаючи їхню діяльність у Росії та Україні, виглядає так: переведення частини кадрів до складу російських збройних сил, часткове роззброєння решти з наданням їм свободи дій у їхньому напівнезалежному статусі, але під новим керівництвом. Такий розклад допоміг би мінімізувати авторитет Пригожина”, – говорила Фельбаб-Браун в інтерв’ю CNN відразу після невдалого заколоту Пригожина.

Журналіст-розслідувач та засновник проєкту Bellingcat Христо Грозєв вважає, що одним із нових ставлеників Росії на африканському напрямку може стати генерал ГРУ Андрій Авер’янов.

За даними Грозєва, Авер’янов керує в ГРУ таємними наступальними операціями по всьому світу, які включають отруєння “Новичком”, організацію вибухів та інші вбивства. У його списку – гучний замах на батька та дочку Скрипалів, твердить Грозєв.

Він також вважає, що Авер’янов міг мати відношення до ліквідації Пригожина.

Христо Грозєв звертає увагу на те, що генерал Авер’янов був представлений Путіним делегаціям африканських країн на саміті Росія-Африка, що відбувся в липні, що свідчить про якусь відведену йому роль.

ПВК “Вагнер” = Пригожин

пригожин

Автор фото, Getty Images

Інші спостерігачі вважають, що без Пригожина зберегти ПВК “Вагнер” не вдасться. І справа не тільки в його авторитеті всередині структури, а й в особливостях функціонування компанії, особливо в Африці та Близькому Сході.

“Більша частина африканської імперії “Вагнера”, побудованої на операціях з дезінформації, каламутних комерційних інтересах та грубої найманської роботи, спиралася на особисті напівбандитські зв’язки самого Пригожина та його соратників”, – пише політичний оглядач Guardian Пітер Бомонт.

  • Життєвий марш Пригожина: хто він, організатор військового заколоту і колишній друг Путіна
  • “Думаю, братан, це кінець”. Що відомо про авіакатастрофу з Пригожиним
  • Заколот Пригожина: навіщо, як діяв Путін і що тепер буде? Відповіді на головні запитання

Катастрофа літака з Пригожиним може призвести до розпаду ПВК “Вагнер”

Катастрофа літака Embraer Legacy 600, на борту якого, за даними російських ЗМІ, перебував Євген Пригожин, може мати значні наслідки для ПВК “Вагнер”.

Пригожин був засновником і фактичним керівником “Вагнера”, який брав участь у військових операціях Росії в Сирії, Лівії, Малі та інших країнах.

Він також був ключовою фігурою в російській експансії в Африці, де “Вагнер” був задіяний у підтримці режимів, лояльних Кремлю.

Загибель Пригожина може призвести до розпаду “Вагнера”, оскільки він був єдиною людиною, яка могла об’єднати і контролювати цю розрізнену організацію.

Британський політолог Самюел Рамані вважає, що смерть Пригожина “перекроїть основи” “Вагнера”.

Ще одна версія полягає в тому, що Кремль давно планував відмовитися від послуг “Вагнера”.

За даними ВВС, військовій розвідці ГРУ вже деякий час тому доручено розробити план із заміни більшої частини контингенту “Вагнера” в країнах Африки альтернативною групою найманців.

Пригожин люто цьому чинив опір і, за інформацією людей з його оточення, приїхав до Росії кілька днів тому з Малі якраз з метою переконати когось в неприпустимості таких перестановок.

Якщо Пригожин справді загинув, то це залишає майбутнє “Вагнера” повністю в руках Володимира Путіна.

Тепер перед Кремлем постає інша проблема: що робити з 25 тисячами бійців “Вагнера”, які гаряче віддані своєму, можливо, загиблому лідеру і зневажають керівництво російської армії.

Можливі сценарії розвитку подій

Якщо Пригожин справді загинув, то є кілька можливих сценаріїв розвитку подій:

  • Кремль може повністю розпустити “Вагнер”. Цей сценарій є найбільш імовірним, оскільки він унеможливить подальше поширення російського впливу в Африці та інших регіонах.
  • Кремль може створити нову організацію, яка замінить “Вагнер”. Ця організація може бути більш підконтрольною Кремлю і мати більш професійний склад.
  • Кремль може залишити “Вагнер” без змін. Цей сценарій є малоймовірним, оскільки він може призвести до подальшого розколу організації і конфліктів з російською армією.

Який би сценарій не був реалізований, смерть Пригожина є значною віхою в історії російської експансії в Африці.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь