
фото — Pixabay.com
Росія використовує блокування українських портів для продажу металопродукції країнам ЄС в обхід санкцій.
Джерело: De Morgen
Як Росія намагається витіснити Україну з ринку експорту металопродукції
Експорт до Європи став складнішим. Оскільки всі порти на півдні України заблоковані, морський транспорт недоступний. Альтернативою є залізниця, але це не лише дорожче, а й займає набагато більше часу, ніж раніше. Насамперед залізницею перевозять пасажирів і військову техніку, а лише потім вантажі, — зазначають журналісти видання.
За інформацією авторів матеріалу, більшість імпортної сталі до країн ЄС досі переважно надходить з Росїі завдяки різноманітним недолікам у введенних санкціях та законодавстві і численними вийнятками з правил.
Наприклад, у європейських країнах іноді відбувається закупівля сталі частково у вигляді готових продуктів та частково у вигляді напівфабрикатів, які пізніше отримують нову етикетку від продавців з інших країн, або якщо походження сталі приховується.
Експерти підтверджують, що деякі російські сталеві продукти все ще можуть легально імпортуватися до Європейського Союзу. Також в Бельгії російські напівфабрикати прокатують, а потім готову сталь перепродають. На початку цього року Європейський Союз скоротив імпорт російських сталевих продуктів на 60% в порівнянні з 2022 роком, за даними Eurostat. Бельгія також йде по цій тенденції: на початку цього року наша країна імпортувала напівфабрикатів на суму 179,28 мільйона євро, що майже на 40% менше, ніж у попередньому році. Проте це відбувається навіть при наявності санкцій. За даними українського дослідницького центру GMK Center, Україна є найбільшим імпортером російської сталі в Європі. Міністерство закордонних справ Бельгії не відповіло на наш запит.
Що не так із санкціями ЄС проти Росії
Незважаючи на те, що країни ЄС вже запровадили 10 пакетів санкцій проти Росії, їхній результат залишається незадовільним, оскільки існує багато виключень з правил для експорту металопродукції. Наприклад, чавун та руда взагалі не попали під санкції, а введення заборони на заготовку та сляби відтермінували до 2024 року.
При цьому РФ продовжує постачати підсанкційну продукцію до ЄС, використовуючи недосконалість законодавчих норм.
Раніше директор GMK Center Станіслав Зінченко заявив, що завдяки заміщенню російських постачальників на європейському ринку Україна може збільшити експорт продукції ГМК на 74 мільйона доларів щомісяця, зокрема залізної руди та чавуну, які постачалися російськими компаніями на ринок ЄС минулого року, а також заводів, які залишилися на підконтрольній Україні території. Проте для цього потрібно розблокувати морські порти та збільшити пропускну здатність залізничних переходів.