Фото — unsplash.com
Британські журналісти звертають увагу на те, що російський рубль впав на 23% відносно долара з початку року. Ба більше, станом на 9 серпня він торгується нижче 97 за долар, наближаючись до 100 — рівня, який спостерігався протягом місяця після початку вторгнення армії РФ в Україну.
Джерело: Bloomberg
Що відбувається з російським рублем
За іноземними аналітиками, різке падіння рубля в 2023 році помістило його серед найгірших ринків, що розвиваються, разом із турецькою лірою та аргентинським песо. Однією з головних причин є суттєвий відтік валюти та погіршення умов зовнішньої торгівлі через санкції, пов’язані з війною в Україні, що негативно позначається на російській економіці.
Аналітики Bloomberg Economics передбачають, що профіцит рахунку поточних операцій, різниця між експортом та імпортом, наближатиметься до нуля в липні після того, як у червні став від’ємним. Ельвіра Набіулліна, голова Центробанку РФ, також виділяє погіршення умов зовнішньої торгівлі як ключову причину обвалу рубля.
Також важливо відзначити, що великі російські експортери продали 84% своїх валютних надходжень на ринку в червні. Однак їхні доходи, що були головним джерелом твердої валюти для Росії після вторгнення, зменшилися до 6,9 мільярда доларів у липні з 16,8 мільярда доларів за той самий період минулого року.
Аналітик Андрій Кочетков також вказує, що падіння рубля пов’язане не лише з погіршенням торговельного балансу, а також з відтоком капіталу, включаючи виведення коштів іноземними компаніями. Укріплення рубля було сприянням останнього джерела підтримки, яке було забезпечено регулярними продажами іноземної валюти Міністерством фінансів Росії, але з серпня фінансові органи перейшли на її купівлю відповідно до фіскального правила.
Деякі представники Freedom Finance Global вважають, що психологічно значуща позначка 100 рублів за долар може бути досягнута найближчим часом.