Чорноморський флот рф зараз не блокує торгові судна в акваторії Чорного моря. Російські військові зайняті тим, що охороняють свої пункти постійної дислокації та узбережжя.
Про це заявив речник Військово–морських сил України Дмитро Плетенчук в етері “Радіо Свобода“. За його словами, тактика росіян у Чорному морі зводиться до простої формули, згідно з якою 12 морських миль – суверенна територія, так зване територіальне море. Тобто вони охороняють ту частину моря від берега, яка фактично є територією країни.
Водночас, за словами Плетенчука, росія вдається до хитрощів, щоб створити видимість контролю над Чорним морем і вантажоперевезеннями. Робить вона це як для внутрішньої аудиторії, так і для світової.
“Вони, користуючись міжнародним правом, перекривають ділянку моря в цій частині внутрішній – економічній зоні – і оголошують там про проведення, наприклад, навчань зі стрільб. Це дозволяється. І, відповідно, у них з’являється юридичний привід для того, щоб цю ділянку контролювати. Вони їх (навчання – ред.) завжди роблять на торгових шляхах для того щоб ускладнити мореплавство в такий спосіб. Деякі судна на це, звісно, не зважають, розуміючи, що це все по факту фейк.
Для цього немає приводів, немає мандату. Хто взагалі може оголошувати якесь ембарго, наприклад, блокаду? Це мають озвучувати міжнародні організації. І росія це розуміє чудово, і тому вони вдаються до таких хитрощів. Але при цьому їхня риторика для внутрішнього споживача – вона зовсім інша. У себе в інформаційному і в міжнародному просторі (це звучить – ред.) саме як запобігання контрабанди зброї“, — зазначив представник ВМС.
Морська блокада: що передувало
Нагадаємо, 17 липня Кремль оголосив про вихід із “зернової угоди”. Дія ініціативи тривала з 22 липня минулого року. Зазначимо, що рф вже призупиняла участь в угоді – це відбулося з 29 жовтня по 2 листопада 2022 року.
В ніч проти 19 липня Одеса постраждала через наймасованішу ракетну атаку з початку повномасштабної війни. Росіяни випустили по Одесі ракета Х-59, Х-22, “Онікс” та “Калібр”, а також дрони-камікадзе “Шахед”. Атака завдала серйозних збитків міській інфраструктурі, зокрема, було пошкоджено зерновий термінал. Крім цього, окупанти влучили в інший промисловий об’єкт.
Посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що води Румунії та Болгарії можуть бути використані замість української акваторії Чорного моря для перевезення продовольства в рамках “зернової угоди”.
Також напередодні президент Туреччини Реджеп Ердоган зустрічався в Сочі з президентом рф Володимиром Путіним. Двом лідерам, однак, не вдалося домовитися про відновлення роботи “зернового коридору”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Маск перешкодив Україні атакувати російський флот у Севастополі: як, коли і чому це відбулося
- "Історія Чорноморського флоту рф закінчується": Україна вивела з ладу пʼять великих десантних кораблів росії, – речник ВМС
- Як удари по російському флоту пов'язані з українським контрнаступом: пояснення ISW